Ostatnie światełko dla Pawła Adamowicza. Gdańszczanie spotkali się w rocznicę zamachu [ZDJĘCIA]

Redakcja
13.02.2019 20:34
Ostatnie światełko dla Pawła Adamowicza. Gdańszczanie spotkali się w rocznicę zamachu [ZDJĘCIA]
fot. PAP/Marcin Gadomski

W środę wieczorem minął miesiąc od zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przed godziną 20 gdańszczanie zebrali się na Targu Węglowym - w miejscu, w którym 13 stycznia Stefan W. na ich oczach śmiertelnie ugodził prezydenta miasta. 

Podczas ostatniego Światełka dla Prezydenta, które zakończyło oficjalną żałobę, z głośników wybrzmiał utwór "The Sound of Silence", a gdańszczanie w ciszy wysłali do nieba światełko, którego zamordowany miesiąc temu Paweł Adamowicz nie zdążył zobaczyć.

Głos zabrali jedynie brat zmarłego prezydenta, Piotr Adamowicz i pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. „Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w tych smutnych dla nas dniach. (…) Chcę podkreślić, coś się skończyło, ale życie trwa dalej. (…) Kończymy żałobę – powiedział Piotr Adamowicz.

W nocy z 13 na 14 lutego z gdańskich ulic znikną więc przewiązane kirami flagi, a te opuszczone do połowy masztu zaczną wracać na swoje miejsce. Z kolei z Placu Solidarności zniknie kontur po sercu, ułożonym z płonących zniczy. Trafią one do huty szkła, gdzie zostaną przerobione na serduszka dla przyszłorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Zobacz także

„Ta tragedia mogła nas podzielić, ale tak się nie stało”

„Ta tragedia mogła nas podzielić, mógł nas sparaliżować strach, a mogła nas zjednoczyć żądza zemsty. Ale tak się nie stało. Zaczęliśmy wcielać w życie ostatnie słowa prezydenta:  »Gdańsk jest dobry«, »Gdańsk chce być miastem solidarności«. Za to wszystko dziękuję – mówiła Dulkiewicz. „Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie” – dodała, przywołując ostatnie słowa Pawła Adamowicza.

Po przemówieniach uczestnicy wydarzenia udali się w kierunku Bazyliki Mariackiej, gdzie o 20.30 rozpoczęła się msza święta. Prowadzi ją ksiądz prałat Ireneusz Bradtke - proboszcz świątyni, w której spoczęły prochy Pawła Adamowicza.

RadioZET.pl/TVN24.pl/MBa/MK