Zamknij

Urna z prochami prezydenta Gdańska spoczęła w kaplicy. Córka Antonina: opiekuj się nami i Gdańskiem

Redakcja
19.01.2019 12:58
Pogrzeb Pawła Adamowicza
fot. PAP

W gdańskiej Bazylice Mariackiej zakończyła się w sobotę po godz. 15 msza pogrzebowa zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W pożegnaniu wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina. Tak relacjonowaliśmy mszę pogrzebową i ceremonię pochówku Pawła Adamowicza.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Msza pogrzebowa odprawiana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęła się w południe, o tej godzinie w hołdzie zmarłemu rozległy się miejskie syreny alarmowe. Homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Urna z prochami prezydenta Gdańska została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina.

Pawła Adamowicza pożegnała najbliższa rodzina, w tym rodzice, żona Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr. Po mszy głos zabrała m.in. żona zmarłego prezydenta oraz córka Antonina, jego brat Piotr Adamowicz, o. Ludwik Wiśniewski, Aleksander Hall i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Specjalny list do uczestników pożegnania skierował prymas Polski abp. Wojciech Polak.

15:10

Urna z prochami tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina gdańskiej Bazyliki Mariackiej. 

15:03

Zakończyła się msza pogrzebowa i ceremonia pochówku Pawła Adamowicza. 

15:02
mid-19119230
fot. pap
14:57
2
fot. gdansk.pl
14:56
1
fot. gdansk.pl
14:52
mid-19119225
fot. PAP
14:49
foto
fot. gdansk.pl
14:48

Urna z prochami Pawła Adamowicza zostanie złożona w niszy w Bazylice Mariackiej.

14:45
14:44

Róbmy wszystko, by być taką wspólnotą, o jakiej marzył prezydent Paweł Adamowicz, bądźmy otwarci, bądźmy gościnni, bądźmy solidarni, szanujmy tych, którzy myślą inaczej, przekonujmy się siłą argumentów, a nie argumentami siły - powiedziała Dulkiewicz.

14:39

Głos zabrała p.o. prezydenta miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

14:34
14:30

My prezydenci, burmistrzowie, radni polskich i wielu europejskich miast oddajemy Tobie hołd. Hołd dla tego wszystkiego, co zrobiłeś też dla naszych miast dzieląc się wiedzą i doświadczeniem - prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

14:29
14:28
14:25
14:25

Głos zabrał również Aleksander Hall. Nie obyło się bez ostrych słów. 

14:22

- Dziękuję za ostatnie rozmowy, kiedy przedyskutowaliśmy moje plany na przyszłość. Kocham cię bardzo, proszę opiekuj się nami i Gdańskiem tam w niebie - dodała Antonina Adamowicz.

14:20

- Drogi, najdroższy tatulku. Chcę ci dziś podziękować za całe twoje życie, życie, które spędziłeś z nami - mówi. 

14:18

Głos zabiera córka Pawła Adamowicza, Antonina.

14:18
14:12

"To prawda, jest nam dziś bardzo ciężko, ale chcę właśnie teraz podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi. Że dzięki niemu zmieniło się nasze życie. Że miałam wspaniałego męża i ojca dwóch naszych córek - Tuni i Tereski" - mówi Magdalena Adamowicz. 

14:10

- Zostałyśmy same, ale to nie znaczy że samotne, bo są z nami gdańszczanie, tysiące przyjaciół z całej Polski i z zagranicy - mówi wdowa po prezydencie. - Wierzę, że Twoje dobro rozleje się na wszystkie miasta, na cały świat - dodaje. 

14:08

Dziękuję lekarzom, wiem, że robiliście wszystko, co w waszej mocy, by uratować Pawła. Dziękuję wszystkim zebranym za pożegnanie i modlitwę - powiedziała Magdalena Adamowicz. 

14:06

Głos zabiera Magdalena Adamowicz, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. 

13:59

Rozpoczyna się ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. 

13:58

Uczestnicy mszy pogrzebowej w Bazylice Mariackiej przyjęli komunię świętą. 

13:57
13:54
13:48

Brytyjskie i irlandzkie media informują o pogrzebie tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Polska jest w żałobie po zasztyletowanym prezydencie Gdańska'' - pisze na swojej stronie BBC.

13:43
Adamowicz grafika
13:41
13:31

W ostatnim pożegnaniu prezydenta Pawła Adamowicza w Gdańsku uczestniczy ok. 45 tys. osób - poinformował podkom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego KWP w Gdańsku.

13:27

Intencje modlitewne podczas pogrzebu Pawła Adamowicza wypowiedzieli duchowni różnych wyznań z Kościoła luterańskiego, prawosławnego, metodystycznego, greckokatolickiego, a także przedstawiciele gminy żydowskiej i muzułmańskiej. 

13:21
13:18

Ludzie zgromadzeni na ulicach Gdańska, oglądają transmisję pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza.

mid-19119069
fot. PAP
13:15

Mieszkańcy Białegostoku wspólnie pożegnali w południe w centrum miasta tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W milczeniu oddano hołd Adamowiczowi, ze zniczy ułożono serce, odsłuchano też "The Sound of Silence".

13:12

Homilia abp. Sławoja Leszka Głodzia zakończyła się.

13:09

"Dźwięk tego dzwonu wzywa nas do odbudowy polskiej wspólnoty wedle miary miłości, zaufania, szacunku. Do definitywnego zakończenia recydywy swoistej walki klas, w nowym przebraniu i propagandowym instrumentarium. Pamiętanej dobrze przez starsze pokolenie. Przynosiła opłakane owoce społecznych krzywd, konfliktów, destabilizację wspólnoty polskiej wspólnoty. To dotyczy także próby wypłukiwania z przestrzeni publicznej roli Kościoła, który jakże często bywał mediatorem, nawet w czasach PRL. Wypłukiwania i rugowania zadań i posłannictwa (Kościoła)" - podkreślił arcybiskup.

13:06

''Śmierć Pawła Adamowicza to dzwon na trwogę, wezwanie do rachunku sumienia, koniecznej przemiany stylu naszego życia politycznego, wspólnotowego, społecznego, medialnego także. Do wyrugowania języka pogardy i poniżania'' - mówi w homilii abp Głódź. 

13:03
13:02

- Był człowiekiem wiary, praktykującym katolikiem i nie wstydził się swojej wiary -  mówi metropolita gdański.

12:58

"Takim go znaliście od lat i takim ja go znałem od 2008 roku. Lider gdańskich samorządowców. Od 1998 roku prezydent miasta Gdańska. Zwycięzca kolejnych wyborów. Ofiarował tej służbie rodzinnemu miastu swoje serce, zapał, kompetencje, wrażliwość, inteligencję, także twórczą wyobraźnię. Patriota Gdańska. Jakże wiele zrobił, aby nasze miasto wzrastało nad poziomy. Piękniało. Nasycało się rozmaitymi inwestycjami w służbie gdańskiej pamięci, edukacji, artyzmu, zdrowia, życia społecznego, użyteczności publicznej. Aby promieniowało przedsięwzięciami artystycznymi i kulturalnymi. Przyciągało ku sobie, szczególnie latem, innych. Było gościnne, atrakcyjne; wielkie i dumne. Świadome swej ważnej roli w historii współczesności ojczyzny, ale i także chrześcijańskiej Europy" - mówi o Pawle Adamowiczu abp Sławoj Leszek Głódź.

12:56
12:54

Paweł Adamowicz był patriotą Gdańska, był prezydentem tego miasta 20 lat i ofiarował tej służbie swoje serce, zapał, kompetencje, wrażliwość, inteligencję i twórczą wyobraźnię; wiele zrobił, aby nasze miasto wyrastało nad poziomy - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański w homilii wygłoszonej w czasie uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska przypominał jego ostatnie słowa przed tragicznym zamachem, podczas końcowego finału dorocznej kwesty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności!".

12:50

"Widziałem pana prezydenta - nieprzytomnego, otoczonego gronem lekarzy walczących o rozdmuchanie płomienia jego życia. Modliliśmy się o cud, świadomi, jak tragiczny jest jego stan. Ale pan ludzkich losów rozrządził inaczej. I nie wysłuchał naszych modlitw, bowiem przy szpitalnym łóżku prezydenta Gdańska stanął anioł śmierci. Otworzył przed nim bramy wieczności. Przeprowadził na drugą stronę życia. Ku Chrystusowi, którego Paweł Adamowicz stanowił – tak jak każdy chrześcijanin – własność" - mówi abp Głódź.

12:48
12:46

45 tysięcy osób bierze udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta - informuje Radio Gdańsk. 

12:45

Nade wszystko jesteśmy po to, aby nagle przerwane życie pana prezydenta włączyć w Paschalne Misterium Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Potwierdzić i wypowiedzieć pewność naszej katolickiej wiary, że śmierć nie oddziela nas wzajem od siebie, że pozostajemy nadal w głębokiej jedności i łączności z tym, którego żegnamy na drogę wieczności. On przecież nas tylko na tej drodze wyprzedził – nagle i niespodziewanie. Ale wszyscy tą drogą zdążamy i wszyscy kiedyś razem będziemy w Chrystusie - powiedział metropolita gdański.

12:42

W modlitewnej solidarności z rodziną Pawła Adamowicza uczestniczy papież Franciszek, który za pośrednictwem kardynała Konrada Krajewskiego, Jałmużnika Papieskiego, przesłał różańce najbliższym prezydenta Gdańska "z zapewnieniem, iż przytula ich do serca i modli się za nich".

12:41

Oddajemy dziś ostatnią posługę braterstwa, szacunku i uznania śp. prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, wyrażamy solidarność z jego rodziną i zaświadczamy o jedności naszych serc w obliczu tragedii, której padł ofiarą - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

12:39

W Bazylice Mariackiej homilię wygłasza abp Sławoj Leszek Głódź.

12:36

Robert Biedroń żegna prezydenta Gdańsk. 

12:31

Po godzinie 12 z Wieży Mariackiej w Krakowie odegrany został utwór "Sound of silence"

12:27

Google uczciło pamięć Pawła Adamowicza. 

12:25

Tłumy warszawiaków na Placu Zamkowym. 

12:20

O tragedii w Gdańsku i pogrzebie Pawła Adamowicza informują media na całym świecie. 

12:18

Tłumy oglądają transmisję z ostatniego pożegnania Pawła Adamowicza, między innymi na Skwerze Świętopełka w Gdańsku. 

12:14
12:14

W Bazylice Mariackiej odczytywany jest list od prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który przebywa obecnie w Panamie, gdzie za kilka dni rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży.

12:13

Warszawiacy tłumnie zebrali się w sobotę na pl. Zamkowym, gdzie transmitowane są uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Mieszkańcy Warszawy pod kolumną Zygmunta składają znicze.

12:11

Abp Sławoj Leszek Głódź w imieniu Papieża Franciszka przekazał różańce rodzicom, małżonce Magdalenie, córkom Antoninie i Teresie, bratu Piotrowi. 

12:10

W Gdańsku zawyły syreny alarmowe.

12:07

Andrzej Duda w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. 

mid-19119048
fot. PAP
12:05

Zgromadzeni w Bazylice Mariackiej odśpiewali hymn Polski. 

12:00

Rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej.

11:56

Do Bazyliki Mariackiej weszła Magdalena Adamowicz wraz z córkami. O 12 początek mszy pogrzebowej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. 

11:53

Urna z prochami prezydenta Gdańska zostanie pochowana w niszy w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej.

11:51

Do Bazyliki Mariackiej przybył Andrzej Duda. 

11:47

Wolontariusze kwestują w Gdańsku na rzecz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza i WOŚP. Taka jest wola rodziny tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, o czym wcześniej poinformowały władze miasta. Zamiast kwiatów i zniczy, rodzina prosiła o datki dla hospicjum i Orkiestry.

11:45

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Piotr Gliński są w Bazylice Mariackiej. 

11:41
11:40

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku jest już Lech Wałęsa. 

walesa
11:32

Osoby, które nie wejdą do bazyliki, będą mogli oglądać uroczystości na telebimach. Te ustawiono w czterech puntach w ścisłym historycznym centrum Gdańska. Aż pięć ekranów ustawiono na ulicach Długiej i Długi Targ. Kolejne pojedyncze ekrany stoją na Targu Węglowym, Placu Świętopełka oraz na Wyspie Ołowianka.

11:30

Przed ołtarzem wystawiona została urna z prochami Pawła Adamowicza. Wartę przy niej pełnią harcerze. Przy ołtarzu znajduje się również zdjęcie prezydenta Gdańska oraz krzyż z tablicą z jego imieniem i nazwiskiem.

mid-19119004
fot. PAP
11:29
mid-19119008
fot. PAP
11:25

Według szacunków władz Gdańska, w uroczystościach pogrzebowych na terenie miasta weźmie udział ponad 100 tys. osób. 

11:22

W Gdańsku obecni są już także byli premierzy: Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz, prezydenci Łodzi Hanna Zdanowska i Sopotu Jacek Karnowski oraz były prezydent Niemiec Joachim Gauck.

11:19

W Gdańsku jest reporter Radia ZET Łukasz Konarski. 

11:18

Od godz. 10 otwarte zostały drzwi do Bazyliki Mariackiej i pierwsi goście zaczęli wypełniać gdańską świątynię. Aby do niej wejść, musieli najpierw odebrać akredytację, a później przejść kilka kontroli bezpieczeństwa. Jako jeden z pierwszych w bazylice pojawił się założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, który był serdecznie witany przez mieszkańców Gdańska oraz polityków Platformy Obywatelskiej.

11:17

Pogrzeb Pawła Adamowicza rozpocznie się w sobotę w południe mszą świętą pod przewodnictwem metropolity gdańskiego apb. Sławoja Leszka Głódzia. Zapraszamy na relację z Gdańska. 

Zobacz także

W mszy św. uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, byli prezydenci z żonami: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Na uroczystości przybyli także premier Mateusz Morawiecki z żoną oraz b. premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Ewa Kopacz. W uroczystościach uczestniczyli także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prezydium Sejmu reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), a Senatu - wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO). Był także kontrkandydat Adamowicza w ostatnich wyborach samorządowych Kacper Płażyński (PiS).

Zobacz także

W mszy św. pogrzebowej wziął też udział Jerzy Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), Rzecznik Praw Obywatelskiej Adam Bodnar, szef Gdańskiej Rady Imigrantów Aws Kinani, b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Po złożeniu urny w kaplicy w Bazylice zabrzmiał utwór "Con te partiro".

Msza miała charakter ekumeniczny – wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele lokalnych gmin – żydowskiej i muzułmańskiej a także kościoła prawosławnego i zielonoświątkowego. Oprawę muzyczną zapewniły Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" i Cappella Gedanensis.

Zobacz także

Pomorska policja poinformowała, że we wnętrzu Bazyliki w pożegnaniu udział wzięło około 4,5 tysiąca osób. Wielu spośród uczestników uroczystości pogrzebowych miało przypięte znaczki z herbem Gdańska i napisem "Wszystko dla Gdańska", wielu miało także serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ponad 40 tysięcy przebywało w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni oraz przed telebimami ustawionymi w czterech puntach w historycznym centrum Gdańska. W jednym z tych miejsc - na Wyspie Ołowianka - zgromadzili się m.in. członkowie ruchu Wszystko dla Gdańska, z którego komitetu startował w ostatnich wyborach samorządowych prezydent Adamowicz.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

RadioZET.pl/PAP/DG