Zamknij

13-latek napadł na trzy osoby, jedną pobił. Ukradł też pieniądze. Wszystko... w ciągu jednego wieczoru

Redakcja
19.04.2018 18:08
Gdańsk
fot. KMP Gdańsk

Za serię rozbojów, kradzież i napaść na nauczyciela odpowie 13-letni uczeń jednej z gdańskich szkół. Tylko jednego wieczoru w około pół godziny napadł na trzech kolejno napotkanych nastolatków. Ukradł też puszkę z datkami na cele charytatywne.

O zatrzymaniu 13-latka poinformowała w czwartek rzecznik prasowa gdańskiej policji asp. Karina Kamińska. Jak wyjaśniła, chłopaka zatrzymała poprzedniego dnia policjantka zajmująca się sprawami nieletnich.

Rozbój i pobicie

Funkcjonariuszka badała trzy napaści, do których doszło 12 kwietnia w gdańskiej dzielnicy Chełm. Pierwsze zdarzenie to rozbój na 12-latku.

— Młody sprawca groził chłopcu uderzeniem go metalową rurą, jeżeli ten nie odda mu wszystkiego, co ma. Pokrzywdzony oddał napastnikowi power bank oraz scyzoryk — poinformowała Kamińska.

Kilka minut później w pobliżu nastolatek pobił innego chłopca. Użył metalowej rury i nunczako. Kolejne zgłoszenie przyjęte przez policjantów dotyczyło incydentu, do którego doszło po kilkunastu minutach: na podziemnym parkingu przy markecie młody chłopak groził nastolatkowi scyzorykiem.

Policja zatrzymała sprawcę

Na miejsce wszystkich zdarzeń skierowano patrole. Nie udało się jednak zatrzymać sprawców. W sprawę zaangażowano policjantkę zajmującą się nieletnimi. Przeanalizowała zawiadomienia, przesłuchała świadków i zidentyfikowała sprawcę.

Zobacz także

— Okazało się, że za wszystkimi czynami stoi ta sama osoba — 13-letni mieszkaniec Gdańska — poinformowała Kamińska, wyjaśniając, że chłopak był znany policjantce z wcześniejszych interwencji. Rzecznik dodała, że poza trzema napaściami policjanci udowodnili chłopakowi naruszenie nietykalności cielesnej nauczyciela (miało do tego dojść 16 kwietnia w szkole na przerwie) i kradzież (3 kwietnia miał ukraść ze sklepu puszkę, do której zbierano datki na cele charytatywne).

Po zatrzymaniu 13-latka policja złożyła w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe wniosek o umieszczenie go na czas postępowania w schronisku dla nieletnich. Sąd przychylił się do tego wniosku.

RadioZET.pl/PAP/MP