Oszukiwała seniorów „na policjanta”. Zwerbowano ją dzięki ogłoszeniu o pracę

Redakcja
07.12.2018 14:26
Policja
fot. gdansk.policja.gov.pl

Gdańscy policjanci zatrzymali 42-latkę, która miała pomóc w przynajmniej czterech oszustwach dokonanych metodą „na policjanta”. Kobieta była kurierem – odbierała pieniądze od pokrzywdzonych seniorów. Przestępcy zwerbowali ją, zamieszczając w internecie anons ws. pracy.

O zatrzymaniu 42-latki poinformowała w piątek rzecznik prasowa gdańskiej policji Karina Kamińska. Wyjaśniła, że było ono efektem pracy policjantów z wydziałów kryminalnego oraz do walki z przestępczością gospodarczą Komisariatu I Policji w Gdańsku.

Zobacz także

Zatrzymanej kobiecie zarzucono dokonanie czterech oszustw, w efekcie których seniorzy stracili w sumie ponad 150 tys. zł. Za takie przestępstwa grozić może kara do ośmiu lat więzienia. Policja i prokuratura wystąpiły do gdańskiego sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 42-latki. Kamińska podała, że policjanci nadal pracują nad sprawą. Przypuszczają, że grupa, z którą współpracowała kobieta, mogła dokonać więcej przestępstw.

Rzecznik wyjaśniła też, że oszuści dzwonili do wytypowanych z książek telefonicznych osób i, podając się za policjantów, ostrzegali je przed rzekomymi przestępcami próbującymi włamać się do ich domów lub na ich konta bankowe. Przekonywali seniorów, aby pozostawili pieniądze we wskazanych miejscach, skąd zabierała je 42-latka.

Zobacz także

Kamińska poinformowała, że kobieta została zwerbowana przez przestępców za pośrednictwem zamieszczonego w internecie ogłoszenia, w którym oferowano wysokie zarobki.

Policja próbuje ustalić, kto publikował anonse na portalu ogłoszeniowym i kto dzwonił do seniorów – potencjalnych ofiar. Kamińska zaapelowała do starszych osób, by zachowały szczególną ostrożność i nie przekazywały pieniędzy obcym osobom.

RadioZET.pl/PAP/Policja Gdańsk/MP