Zamknij

Wyzywali i bili po plecach dwóch Hindusów. Usłyszeli już zarzuty

29.05.2019 13:43
Gdańsk
fot. KMP Gdańsk

Gdańska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzewanych o znieważenie na tle narodowościowym obywateli Indii. W lutym br. podróżujący autobusem cudzoziemcy byli wyzywani, a jeden ze sprawców bił ich także rękoma po plecach. Usłyszeli już zarzuty prokuratorskie, tymczasem, funkcjonariusze szukają trzeciego sprawcy.

O zatrzymaniu dwóch gdańszczan w wieku 31 i 37 lat podejrzewanych w tej sprawie poinformowała w środę asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. Dodała, że mężczyźni najprawdopodobniej jeszcze w środę usłyszą zarzuty dotyczące znieważenia na tle narodowościowym. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi do trzech lat więzienia. Wyjaśniła przy tym, że trwają poszukiwania trzeciego mężczyzny, który brał udział w przestępstwie. „Jego tożsamość jest znana policjantom, a jego zatrzymanie jest kwestią czasu” – poinformowała.

Zobacz także

Jak przypomniała, do zdarzenia, w którym poszkodowanych zostało dwóch obywateli Indii, doszło 4 lutego br. w jednym z gdańskich autobusów. Cudzoziemcy zostali obrzuceni rasistowskimi wyzwiskami przez trzech mężczyzn podróżujących tym samym pojazdem. Jeden ze sprawców uderzał też Hindusów ręką w plecy.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Śledź Kronikę Kryminalną Radia ZET na Facebboku

Rzecznik prasowa gdańskiej policji poinformowała, że pracujący nad sprawą policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu i wytypowali potencjalnych sprawców. W ostatnich dniach funkcjonariusze zdecydowali się upublicznić wizerunki trzech napastników. „Niemal natychmiast po publikacji wizerunku do policjantów zaczęły napływać różne zgłoszenia. Kilka z nich potwierdziło informacje zdobyte już przez policjantów Gdańska” – wyjaśniła Kamińska.

Zobacz także

Dodała, że do zatrzymania dwójki mężczyzn doszło we wtorek. Jednego z nich zatrzymali dzielnicowi. Drugi został zatrzymany przez policyjnych wywiadowców w historycznym centrum Gdańska: poszukiwanego mężczyznę zauważył i zawiadomił o tym funkcjonariuszy mieszkaniec Gdańska, który rozpoznał sprawcę dzięki wizerunkowi opublikowanemu w lokalnych mediach.

Usłyszeli już zarzuty

Kamińska wyjaśniła, że obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące znieważenia na tle narodowościowym, za popełnienie którego to przestępstwa grozi do trzech lat więzienia, a dodatkowo jednemu z nich zarzucono naruszenie nietykalności cielesnej dwóch cudzoziemców.

Kamińska poinformowała, że obaj podejrzani przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw i wyrazili skruchę. Policja zwróci się do nadzorującej sprawę prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego.

RadioZET.pl/PAP