Zamknij

Cokół pomnika ks. Jankowskiego oblany farbą. Na nim napisy „pedofil”, „zło” [FOTO]

Redakcja
22.02.2019 11:29
Pomnik
fot. Twitter/Agnieszka Pomaska

Cokół obalonego pomnika ks. Henryka Jankowskiego został w nocy z czwartku na piątek oblany farbą. Pojawiły się na nim także napisy, takie jak „pedofil” czy „zło”. Policja poszukuje sprawców. 

Oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, asp. Karina Kamińska, powiedziała PAP, że pomalowanie sprayem cokołu pomnika odkryli ok. północy policjanci podczas patrolu. Na cokole ktoś wymalował hasła: „Bądź za ofiarami”, „pedofil” i „zło”.

Zobacz także

Zdjęcia przedstawiające pomalowany pomnik umieściła na swoim profilu na Twitterze trójmiejska posłanka PO Agnieszka Pomaska. „Inicjatorzy budowy pomnika zapowiadają »postawienie go tu bez względu na wszystko« dziś o g. 12. Gratuluję wyczucia” – napisała. 

Policja ustala sprawcę czynu. Czeka również na zgłoszenie o przestępstwie o zniszczeniu mienia od właściciela pomnika, czyli społecznego komitetu budowy pomnika ks. Jankowskiego. To kolejny w ostatnim czasie atak na pomnik ks. Jankowskiego.

Obalenie pomnika ks. Jankowskiego

W nocy ze środy na czwartek trzech aktywistów przewróciło pomnik ks. Jankowskiego stojący niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Film z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję i w piątek zostaną przesłuchani. Społeczny komitet budowy pomnika zamierza prawdopodobnie w piątek ustawić pomnik na nowo.

Zobacz także

Na nagraniu widać, jak mężczyźni założyli najpierw na szyję figury pętlę, podważyli cokół i ciągnęli, aż pomnik upadł na przygotowane wcześniej opony samochodowe. Miały zapobiec zniszczeniu pomnika, bo, jak zadeklarowali aktywiści, ich „celem jest rozbicie fałszywego i ohydnego mitu Henryka Jankowskiego, nie zaś – materii jego pomnika”. Na leżącym pomniku, który oddzielił się od cokołu, ale nie rozpadł, ułożyli strój ministranta i dziecięcą bieliznę. Miał to być symbol cierpienia molestowanych przez prałata dzieci.

Reportaż nt. ks. Jankowskiego

W grudniu 2018 r. w „Dużym Formacie”, magazynie „Gazety Wyborczej”, opublikowano reportaż „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Twitter/MP