Zamknij

Pomnik Henryka Jankowskiego do usunięcia? Stoczniowcy bronią księdza i organizują happening

Redakcja
07.03.2019 11:00
Pomnik Henryka Jankowskiego do usunięcia? Stoczniowcy bronią księdza i organizują happening
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/REPORTER

Rada Miasta Gdańska ma zająć się dziś (czwartek) trzema uchwałami związanymi z postacią ks. Henryka Jankowskiego i sprawą jego pomnika. Przed rozpoczęciem obrad związkowcy ze Stoczni Gdańsk urządzili happening w obronie duchownego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gdańscy radni mają głosować nad uchwałami dotyczącymi: odebrania nadanego ks. Jankowskiemu w 2000 r. tytułu honorowego obywatela miasta, zmiany nazwy skweru, na którym stoi pomnik duchownego i usunięcia jego pomnika.

Na godzinę przed rozpoczęciem sesji stoczniowcy ze Stoczni Gdańsk ustawili przed wejściem do siedziby Rady Miasta pomnik nazywany przez nich „Słońcem Peru”, a przedstawiający złotą postać Donalda Tuska. Na figurę nałożyli kawałek materiału z charakterystycznym napisem „Konstytucja” i kilkoma jej artykułami mówiącymi m.in. o ochronie godności człowieka, zakazie poniżania i domniemaniu niewinności.

Zobacz także

Obecny na miejscu wiceprzewodniczący „Solidarności” Stoczni Gdańskiej, pomorski radny PiS, Karol Guzikiewicz, powiedział w rozmowie z PAP,  że pomnik jest prezentem dla prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

– Żeby jej się saldo (pomników) zgadzało. A ponieważ latała po ulicach i mówiła o łamaniu konstytucji, to chcemy jej przypomnieć, że ją też obowiązuje konstytucja i może ją złamać – powiedział, dodając, że dopiero prawomocny wyrok sądowy przesądza o czyjejś winie.

Zobacz także

Zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Roman Kuzimski powiedział PAP, że pomnik pozostanie przed siedzibą Rady Miasta. Zasugerował, by władze miasta „wzięły go sobie do Europejskiego Centrum Solidarności”.

Obok stoczniowców przed siedzibą rady pojawiło się też kilka osób przeciwnych honorowaniu ks. Jankowskiego. Stali w milczeniu, trzymając tabliczki z napisami „Usunąć pomnik pedofila”, „Wierzymy ofiarom”, „Żądamy powołania komisji” i „Stop pedofilii”.

Pod adresem tych osób padły niewybredne uwagi ze strony stoczniowców.

Reportaż o ks. Jankowskim

Uchwały, nad którymi głosować będzie gdańska Rada Miasta, mają związek z opublikowanym w grudniu 2018 r. w „Dużym Formacie” – magazynie „Gazety Wyborczej” – reportażem „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, w którym ks. Jankowski został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Usunięcie pomnika ks. Jankowskiego

Publikacja wywołała falę protestów przeciwko czczeniu pamięci duchownego. W nocy z 20 na 21 lutego przewrócono pomnik ks. Jankowskiego, który w 2012 r. stanął w sąsiedztwie kościoła św. Brygidy w Gdańsku.

Zobacz także

Środki na budowę pomnika pochodziły głównie ze zbiórki społecznej. Za zgodą Rady Miasta Gdańska monument stanął na miejskim skwerze, który otrzymał też imię ks. Jankowskiego.

23 lutego kilkudziesięciu pracowników Stoczni Gdańskiej z powrotem ustawiło monument, mimo stanowiska władz miasta, że takie działanie wymaga zgody magistratu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ