Zamknij

Pomnik ks. Jankowskiego do rozbiórki. Jest decyzja Rady Miasta Gdańska

Redakcja
07.03.2019 13:33
Pomnik ks. Jankowskiego do rozbiórki. Jest decyzja Rady Miasta Gdańska
fot. W.STROZYK/REPORTER/East News

Rada Miasta Gdańska zdecydowała o rozbiórce pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego oraz zmianie nazwy skweru noszącego dotychczas imię kapłana. Za przyjęciem obu uchwał podczas sesji Rady Miasta głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Wszystko dla Gdańska. Radni PiS nie brali udziału w głosowaniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W uzasadnieniu obu uchwał powołano się na nowe i nieznane wcześniej informacje dotyczące życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania. Ostatecznie więc pomnik prałata Jankowskiego zniknie z miejskiego placu w Gdańsku, a sam skwer otrzyma nową nazwę.

Wcześniej na tej samej sesji radni podjęli uchwałę  o pozbawieniu ks. Jankowskiego honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

Zagłosuj

Czy Rada Miasta Gdańska podjęła dobrą decyzję?

Liczba głosów:

Rano przed siedzibą Rady Miasta gdańscy stoczniowcy urządzili happening w obronie prałata Jankowskiego.

EN_01366430_0008
fot. Piotr Hukalo/East News

Zobacz także

Naprzeciwko stanęli przeciwnicy honorowania duchownego.

Reportaż o ks. Jankowskim

W grudniu 2018 r. w „Dużym Formacie”, magazynie „Gazety Wyborczej”, opublikowano reportaż „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Zobacz także

Publikacja wywołała falę protestów przeciwko czczeniu pamięci duchownego.

W nocy z 20 na 21 lutego br. doszło do przewrócenia pomnika ks. Jankowskiego, który stanął w 2012 r. w sąsiedztwie kościoła św. Brygidy w Gdańsku staraniem społecznego komitetu.

Zobacz także

23 lutego kilkudziesięciu pracowników Stoczni Gdańskiej z powrotem ustawiło monument mimo stanowiska władz miasta, że takie działanie wymaga zgody magistratu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ