Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pomnik ks. Jankowskiego do rozbiórki. Jest decyzja Rady Miasta Gdańska

07.03.2019 13:33
xxx wiadomosci

Rada Miasta Gdańska zdecydowała o rozbiórce pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego oraz zmianie nazwy skweru noszącego dotychczas imię kapłana. Za przyjęciem obu uchwał podczas sesji Rady Miasta głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Wszystko dla Gdańska. Radni PiS nie brali udziału w głosowaniu.

Pomnik ks. Jankowskiego do rozbiórki. Jest decyzja Rady Miasta Gdańska fot. W.STROZYK/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W uzasadnieniu obu uchwał powołano się na nowe i nieznane wcześniej informacje dotyczące życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania. Ostatecznie więc pomnik prałata Jankowskiego zniknie z miejskiego placu w Gdańsku, a sam skwer otrzyma nową nazwę.

Wcześniej na tej samej sesji radni podjęli uchwałę  o pozbawieniu ks. Jankowskiego honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

Zagłosuj

Czy Rada Miasta Gdańska podjęła dobrą decyzję?

Rano przed siedzibą Rady Miasta gdańscy stoczniowcy urządzili happening w obronie prałata Jankowskiego.

EN_01366430_0008 fot. Piotr Hukalo/East News

Naprzeciwko stanęli przeciwnicy honorowania duchownego.

Reportaż o ks. Jankowskim

W grudniu 2018 r. w „Dużym Formacie”, magazynie „Gazety Wyborczej”, opublikowano reportaż „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Publikacja wywołała falę protestów przeciwko czczeniu pamięci duchownego.

W nocy z 20 na 21 lutego br. doszło do przewrócenia pomnika ks. Jankowskiego, który stanął w 2012 r. w sąsiedztwie kościoła św. Brygidy w Gdańsku staraniem społecznego komitetu.

23 lutego kilkudziesięciu pracowników Stoczni Gdańskiej z powrotem ustawiło monument mimo stanowiska władz miasta, że takie działanie wymaga zgody magistratu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń