Zamknij

Awaria przepompowni w Gdańsku. Setki tysięcy litrów ścieków trafi do morza

Redakcja
15.05.2018 17:34
Ścieki
fot. Piotr Hukalo/East News

Setki tysięcy litrów ścieków od kilku godzin trafia do gdańskiej Motławy. Jak mówią służby, to jedyny sposób, by uchronić mieszkańców przed podtopieniami. Przed południem w przepompowni "Ołowianka" doszło do poważnej awarii. Sytuacja cały czas nie jest opanowana, bo naprawa zacznie się dopiero wieczorem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ścieki będą wpuszczane do rzeki do momentu odzyskania przez instalację pełnej przepustowości. Żeby nie gromadziło się ich jeszcze więcej, miasto apeluje by mieszkańcy dziś ograniczyli kąpiele, prania, a nawet wizyty w toaletach. Być może w nocy przepompownia zacznie znów pracować, problem w tym że do tego czasu Motława będzie już wypełniona cuchnącą substancją. Dlatego Sanepid nakazał zamknąć wszystkie gdańskie kąpieliska - relacjonuje Maciej Bąk, trójmiejski reporter Radia ZET.

O rozpoczęciu awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy poinformowała we wtorek wczesnym popołudniem rzecznik prasowa Saur Neptun Gdańsk (SNG) Magdalena Rusakiewicz. W komunikacie wyjaśniła, że decyzję taką podjęto, by "ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z dolnego tarasu Gdańska".

Awaria przepompowni w Gdańsku 

- Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania – poinformowała też rzecznik dodając, że awaryjny zrzut ścieków do Motławy "zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień" w gdańskich dzielnicach Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto i Śródmieście.

Zobacz także

To właśnie z tych dzielnic odbiera ścieki przepompownia na Ołowiance. Z nieznanej przyczyny we wtorek przed południem doszło do zalania komory pomp i urządzenia przestały działać.

RadioZET.pl/PAP/mba,DG