Zamknij

Powstaje "największe serce świata" dla Pawła Adamowicza. Z 36 tysięcy zniczy

Bartłomiej Chudy
14.01.2021 17:01

Mieszkańcy Gdańska i całej Polski upamiętniają tragiczną śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Na placu Solidarności tworzą „największe serce świata”, złożone z 36 tysięcy zniczy. Przygotowaniom przyjrzał się reporter Radia ZET, Maciej Bąk.

Paweł Adamowicz, druga rocznica śmierci
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Gdańsk i cała Polska upamiętniają zamordowanego na lokalnym finale WOŚP prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak w 2019 roku, tuż po tragedii, na placu Solidarności powstaje gigantyczne serce ułożone z 36 tysięcy zniczy.

W odróżnieniu od spontanicznej akcji sprzed dwóch lat, w czasie pandemii koronawirusa miasto zachęciło do wpłacania datków na fundusz, z którego opłacono znicze.

"Największe serce świata" dla Pawła Adamowicza. W drugą rocznicę zabójstwa

"W 2019 roku na Placu Solidarności powstało serce składające się z 36 tysięcy zniczy, zrodził się więc pomysł, by w tym roku je odtworzyć" – powiedział Paweł Buczyński, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. I dodał, że w roku pandemii, z uwagi na obostrzenia utrudniające akcję, miasto zachęciło ludzi do wpłaty datków. Nie tylko na akcję ze zniczami, ma to być kolejny krok w budowaniu dziedzictwa Pawła Adamowicza.

Organizatorzy zapraszają do wspierania funduszu „Gdańsk dzieli się dobrem”. Ma on pomagać finansowo mniejszym organizacjom społecznym z całej Polski. Aby wesprzeć akcję należy wpłacić datek w wysokości minimum 20 zł.

RadioZET.pl/Gdansk.pl