Zamknij

Pożar zabytkowego kościoła w Gdańsku. Z ogniem nadal walczy 20 zastępów straży pożarnej [AKTUALIZACJA]

02.06.2019 09:23
Gdańsk
fot. Facebook/OSP Gdańsk-Świbno

20 zastępów straży pożarnej nadal bierze udział w gaszeniu pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Ogień pojawił się na poddaszu, spaliło się około 200 metrów poddasza, w tym część konstrukcji dachowa. Na szczęście nikt nie ucierpiał. 

Straż pożarna została poinformowana o pożarze tuż po godz. 6 rano w niedzielę. Płonął dach nad zakrystią kościoła św. Piotra i Pawła. Na miejscu pracowało 28 zastępów – około stu strażaków. Pożar został szybko zlokalizowany i opanowany. Strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na dwie – położone wyżej, partie głównych dachów świątyni.

Jak poinformował  Jacek Jakubczyk rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w efekcie pożaru spłonął całkowicie dach nad zakrystią kościoła. Ogień zniszczył około 200 metrów kwadratowych konstrukcji dachu.

Na miejscu pracuje nadal około 20 strażaków. - Czyścimy połać dachową, zrzucamy luźne dachówki, odsłaniamy miejsca, gdzie były nadpalone elementy konstrukcji dachu aby upewnić się, że nigdzie nie ma już zarzewi ognia – powiedział Jakubczyk.

Podziękowania ze strony abp Głodzia i Dulkiewicz

Na miejscu tragedii pojawił się metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Przyjechał pod świątynię jeszcze w trakcie akcji gaśniczej. Obecnym na miejscu dziennikarzom powiedział, że „na szczęście nie uszkodzona została cała kubatura tylko część prezbiterium i zakrystia”.

- Kiedy płonie świątynia, dom Boży, to zawsze jest tragedia, ale szczęśliwie ten dramat został zakończony i nic się nikomu nie stało – powiedział wyraźnie poruszony, dziękując przy tym strażakom za błyskawiczną akcję. Takie same podziękowania wyraziła na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

Zabytkowy kościół w Gdańsku

Świątynia zlokalizowana jest na terenie Starego Przedmieścia. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana.

RadioZET.pl/PAP