Zamknij

Młodzież Wszechpolska nie odpowie za "akty politycznego zgonu". Prokuratura umorzyła śledztwo

Redakcja
09.01.2019 07:08
MW
fot. Witold Rozbicki/Reporter

Młodzież Wszechpolska nie odpowie za wystawienie jedenastu prezydentom miast aktów zgonu politycznego. Jak dowiaduje się Radio ZET, gdańska prokuratura umorzyła właśnie prowadzone w tej sprawie śledztwo. Wszechpolacy opublikowali akty na Facebooku w czerwcu 2017 roku, po tym jak samorządowcy podpisali deklarację o współpracy w zakresie migracji.

Jak ustalił reporter Radia ZET, prowadzący sprawę prokurator uznał że wpis Młodzieży Wszechpolskiej nie jest ani groźbą bezprawną, ani znieważeniem godła RP, ani też nawoływaniem do nienawiści. - Czyn nie wyczerpał znamion któregokolwiek z tych przestępstw - mówi Radiu ZET Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zobacz także

W uzasadnieniu decyzji o umorzeniu można przeczytać, że celem grafiki było jedynie wyrażenie niezadowolenia wobec inicjatywy prezydentów Gdańska, Warszawy, Łodzi, Poznania, Białegostoku czy Bydgoszczy.

Prokurator uznał też, że forma wpisu Młodzieży Wszechpolskiej mieści się w granicach krytycznego komentarza, bo w aktach nie było ani obelg, ani wezwań do popełnienia wobec samorządowców jakiegokolwiek przestępstwa .Decyzja o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocna, prezydenci mogą się od niej odwołać.

Zobacz także

RadioZET.pl/MBa/MP