Zamknij

Uzbrojona Straż Graniczna wtargnęła na statek Greenpeace. Aktywiści zatrzymani

10.09.2019 08:08
Uzbrojona Straż Graniczna wtargnęła na statek Greenpeace. Aktywiści zatrzymani
fot. GERARD/REPORTER

Uzbrojona Straż Graniczna wtargnęła w nocy z poniedziałku na wtorek na pokład statku Rainbow Warrior, należącego do organizacji Greenpeace Polska. Aktywiści starali się zablokować rozładunek pochodzącego z Mozambiku węgla w gdańskim porcie.

Zobacz także

Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych widać, jak funkcjonariusze próbują wybić szyby w oknach statku oraz każą ekologom położyć się na ziemi. Strażnicy weszli na statek, wyposażeni m.in. w karabiny.

Zatrzymanych zostało łącznie 18 osób, które przebywały na łodzi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Interwencja Straży Granicznej

Całą interwencję Straży Granicznej na statku sfilmowali sami protestujący aktywiści. Jak widać na nagraniu, przebiegała ona agresywnie. Warto podkreślić, że protest miał charakter całkowicie pokojowy i miał za zadanie jedynie zwrócić uwagę na kwestię zmiany klimatu. Tym bardziej więc dziwi postępowanie funkcjonariuszy SG.

Rainbow Warrior został odholowany z gdańskiego portu we wtorek nad ranem.

Zobacz także

Ekolodzy z Greenpeace w poniedziałek wieczorem wpłynęli do portu w Gdańsku, rzucając kotwicę przy terminalu węglowym. Jak wynika z oświadczenia opublikowanego przez organizację, tym samym zablokowali rozładunek węgla ze statków przypływających z Mozambiku. „Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku” – podkreślono.

RadiozET.pl/TVN24/ Greenpeace Polska/Facebook