Zamknij

Tłumy na wiecu w Gdańsku. Mieszkańcy w ciszy żegnają Pawła Adamowicza

Redakcja
14.01.2019 18:20
gdańsk wiec adamowicz nie żyje
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Mieszkańcy Gdańska gromadzą się, by uczcić pamięć zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W związku z atakiem na prezydenta miasta podczas finału WOŚP o godzinie 18 na Długim Targu w Gdańsku rozpoczęła się demonstracja przeciwko nienawiści i przemocy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gdańszczanie spotykają się w ciszy. - Nie będzie żadnych przemówień, nie będzie żadnych wystąpień politycznych. Poprosiłem wielkiego aktora Jerzego Kiszkisa, żeby przeczytał wiersz Wisławy Szymborskiej. I będą to jedyne słowa, które padną. Chciałbym, żebyśmy poczuli siłę wspólnoty, żebyśmy się spotkali i rozmawiali ze sobą, a nie słuchali gadających głów, a już na pewno nie chciałbym, aby ten wiec w Gdańsku, ale też podobne spotkania w Polsce nabrały charakteru politycznego. Nie dzisiaj. Dzisiaj spotkajmy się w zadumie i postarajmy się przeżyć te chwile w dużej godności, pamiętając o prezydencie Pawle Adamowiczu – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Radomir Szumełda, lider pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Zobacz także

Z Gdańskiem solidaryzują się kolejne miasta. Spontaniczne spotkania odbywają się m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Lublinie, ale też za granicą - w Berlinie, Brukseli i Londynie.

W międzyczasie w Bazylice Mariackiej rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w intencji Pawła Adamowicza. O 20:30 msza w intencji prezydenta Gdańska odbędzie się w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl/Dziennik Bałtycki/MK