Zamknij

"Wszyscy chorzy na Covid-19 to osoby niezaszczepione". Dominuje wariant Delta

26.08.2021 07:34
Gdańsk
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku wszyscy chorzy na Covid-19, to osoby niezaszczepione - dowiaduje się reporter Radia ZET Maciej Bąk.

Pomorskie Centrum to obecnie główny szpital na Pomorzu zajmujący się walką z tą chorobą. Codziennie trafia tu 2-3 nowych pacjentów, w szczycie wakacyjnym tyle samo trafiało w tydzień.

- W tej chwili mamy dwudziestu chorych - leżących, wymagających tlenoterapii, również tych w ciężkim stanie. W zasadzie wszyscy pacjenci obecnie przebywający na oddziałach są niezaszczepieni - mówi reporterowi Radia ZET Hanna Goworowska, lekarz kierująca oddziałem zakaźnym w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Radio ZET: wszyscy pacjenci z Covid-19 w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy to osoby niezaszczepione

Jak dodaje lekarka, są wśród nich przeciwnicy szczepień, ale też osoby, które były przekonane, że mają naturalną odporność na wirusa SARS-CoV-2. Są także pacjenci, którzy zwlekali ze szczepieniem do jesieni.

Hanna Goworowska dodaje w rozmowie z Maciejem Bąkiem, że wśród chorych dominuje już wariant Delta, a to oznacza, że choroba ma bardziej burzliwy przebieg.

- Obserwujemy, że przebieg jest trudniejszy i choroba postępuje szybciej. Pacjenci potrzebują większej podaży tlenu, aby utrzymać odpowiednią saturację - wyjaśnia dr Goworowska. Lekarka dodaje, że najwięcej pacjentów ma w tej chwili w przedziale wiekowym 40-60 lat.

RadioZET.pl/ Maciej Bąk