Zamknij

Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Reagana. Pomazano go farbą

17.05.2019 11:27

Gdańska policja ustala, kto pomazał farbą wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana stojący w parku na gdańskim Przymorzu. Do dewastacji doszło w nocy z czwartku na piątek. Miejskie służby oczyszczą pomnik.

Gdańsk
fot. Facebook/Miasto Gdańsk

O zniszczeniu pomnika poinformowała PAP w piątek oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska. Wyjaśniła, że dewastację zauważył w piątek wcześnie rano operator miejskiego monitoringu. Dodała, że na miejsce udali się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz technik kryminalistyki, którzy zebrali materiał dowodowy.

Kamińska wyjaśniła, że zabezpieczono zapis parkowego monitoringu i powiadomiono o zniszczeniu samorząd, którego służby sprawują pieczę nad pomnikiem. Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni „niezwłocznie przystąpi do oczyszczenia pomnika”.

Stojący na jednej z alejek w parku nadmorskim na gdańskim Przymorzu pomnik to dwie wykonane z brązu rzeźby o wysokości ponad dwóch metrów przedstawiające Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Postaci te wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru.

Zobacz także

Pomnik powstał na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarta z Associated Press, na którym fotograf utrwalił wspólną przechadzkę papieża i prezydenta USA po parku w Miami na Florydzie. Pomysłodawcą budowy i inicjatorem zbiórki funduszy na pomnik upamiętniający duchowego i politycznego przywódcę było miejscowe Stowarzyszenie „Godność”.

RadioZET.pl/PAP/Facebook