Zamknij

Kolejne zażalenie ws. „politycznych aktów zgonu”. Złożyła je Magdalena Adamowicz

Redakcja
05.02.2019 15:15
Kolejne zażalenie ws. „politycznych aktów zgonu”. Złożyła je Magdalena Adamowicz
fot. Andrzej WRZESINSKI/East News

Do gdańskiej prokuratury dotarło szóste już zażalenie dotyczące umorzenia śledztwa ws. „politycznych aktów zgonu” wystawionych prezydentom 11 polskich miast przez Młodzież Wszechpolską. Tym razem skargę złożyła żona zamordowanego prezydenta Gdańska – Magdalena Adamowicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie w pierwszych dniach stycznia br. W postępowaniu badano, czy Młodzież Wszechpolska złamała prawo, wystawiając w połowie 2017 r. „polityczne akty zgonu” prezydentom 11 miast, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Prokuratorzy uznali, że akty były formą krytyki i nie zawierały gróźb czy nawoływania do nienawiści.

49939056_409764289766617_5438392288612974592_n
fot. Facebook

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska do tamtejszej prokuratury, która zajmowała się sprawą, wpływały sukcesywnie zażalenia na umorzenie sprawy. Złożyli je prezydenci Warszawy, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy i Białegostoku.

Zobacz także

We wtorek Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, poinformowała, że do prokuratury wpłynęło kolejne – szóste – zażalenie złożone przez żonę zamordowanego w połowie stycznia Pawła Adamowicza.

Paweł Adamowicz, gdy dowiedział się o umorzeniu, sam zapowiadał, że odwoła się od decyzji prokuratury.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ostatni wywiad P. Adamowicza. „Szubienice zapowiadają zgon, ale akt zgonu kończy”

Nie zdążył. Kilka dni później, 13 stycznia, został trzykrotnie ugodzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł dzień później w wyniku odniesionych obrażeń.

RadioZET.pl/PAP/JŚ