Zamknij

Rząd posłuchał Kaczyńskiego? Są pierwsze deklaracje ws. programu Mieszkanie Plus

Redakcja
03.07.2017 17:06
Rząd posłuchał Kaczyńskiego? Są pierwsze deklaracje ws. programu Mieszkanie Plus
fot. PAP

W przyszłym roku w Gdyni mogą być oddane do użytku jedne z pierwszych mieszkań zrealizowanych w ramach programu Mieszkanie plus. W poniedziałek na osiedlu Kacze Buki rozpoczęła się budowa 171 mieszkań. Docelowo w mieście może powstać ok. tysiąca mieszkań.

Podczas uroczystości symbolicznego wbicia łopaty pod budowę mieszkań na peryferyjnym osiedlu Gdyni, Kacze Buki wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to inauguracja „wielkiego programu Mieszkanie plus”.

- Program jest krokiem w kierunku podniesienia standardu życia Polaków, a ponieważ jest projektem dotykającym ''nerwu'' funkcjonowania każdej polskiej rodziny, to dla rządu, dla naszego obozu politycznego i myślę, że dla wszystkich ludzi dobrej woli jest to projekt absolutnie priorytetowy, dzięki któremu możemy doprowadzić do zmiany relacji społecznych w Polsce - mówił wicepremier w Gdyni.

Ocenił, że „jest to kluczowy projekt dla wzrostu gospodarczego w Polsce”. Morawiecki uważa, że „program za 2-3-4 lata i jeszcze później doprowadzi do tego, że będziemy budowali w Polsce o kilkadziesiąt, a może nawet o sto tysięcy mieszkań rocznie więcej niż do tej pory, a to naprawdę zmieni relacje gospodarcze i społeczne w kraju”.

Powiedział, że przez ostatnie 10 lat średnio rocznie budowano 150 tys. mieszkań. - Już w pierwszym naszym roku to było 170 tys. mieszkań i nie spoczniemy, dopóki nie będzie to 220-250 tysięcy, a nawet więcej mieszkań rocznie - zapowiedział Morawiecki.

Zobacz także

Przyznał, że „problemów jest rzeczywiście dużo (…), ale jest to stworzenie zupełnie nowego programu, nowego rynku i na pewno potrzebujemy jeszcze legislacji i dobrego połączenia partnerów czyli samorządu, wykonawcy, administracji publicznej lub kogoś, kto posiada tereny, tak, żeby zaaktywizować proces budowy”.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek wyjaśnił, że w Gdyni w pierwszym etapie inwestycji powstanie 171 mieszkań w sześciu budynkach. - To będą jedne z pierwszych mieszkań oddanych do użytku w ramach programu Mieszkanie plus - dodał. Zaznaczył, że „gdyński projekt jest jednym z najciekawszych w kraju, bo – po raz pierwszy w kraju - jest realizowany we współpracy z prywatnym deweloperem”. Ocenił, że „z punktu widzenia tej firmy, jest to na pewno atrakcyjny projekt, bo chociaż na pewno zarobi dużo mniej niż gdyby sprzedała te mieszkania na wolnym rynku, ale z drugiej strony ma stabilnego partnera, czyli BGK Nieruchomości, który finansuje cały projekt, kupuje wszystkie mieszkania w celu wynajęcia”.

- Dla obu stron jest to korzystne - podkreślił. Ocenił, że docelowo na osiedlu Kacze Buki mogłoby powstać ok. tysiąca mieszkań.

Prezes Invest Sarko, Adam Selonke przyznał, że „traktuje to przedsięwzięcie jako program pilotażowy, który jest swego rodzaju zwiastunem nowego podejścia do budownictwa mieszkaniowego”.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński podczas uroczystości wyraził nadzieję, że “w niedługim czasie także w Pelplinie i w Starogardzie Gdańskim inwestycje w ramach Mieszkania plus będą na etapie wbicia łopaty”.

RadioZET.pl/PAP/DG