Zamknij

Dramat małych fok nad Bałtykiem. "Ludzie rzucają w nie kawałkiem drewna, płoszą"

12.05.2020 19:02
Foka
fot. Wikimedia.Commons/Autor: Marcin Joachim Grzegorczyk

W Gdyni od pewnego czasu spotkać małe foki, które wychodzą z morza i wylegują się na piasku. Naukowcy i wolontariusze zwracają jednak uwagę, że nie wszyscy turyści traktują zwierzęta z szacunkiem i alarmują: - Ludzie rzucają kawałkiem drewna, płoszą, podchodzą i nękają. 

O trudnej sytuacji morskich ssaków alarmują pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. "Od pewnego czasu w Gdyni pojawiają się małe foki. Niestety ludzie rzucają kawałkiem drewna w foki, płoszą, podchodzą i nękają zwierzęta, które czuły się dotąd bezpiecznie na gdyńskim wybrzeżu" - czytamy na Twitterze.

To oczywiście nie pierwszy raz, gdy foki wychodzą z wody i wylegują się na plaży. Monitorują je naukowcy oraz wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy apelują, aby zachowywać wobec zwierząt odpowiednią odległość i nie płoszyć ich. Większość turystów potrafi się zachować i stosuje się do tych zaleceń, ale zdarzają się także, - jak opisane w powyższym poście - karygodne zachowania. 

Zobacz także

Małe zwierzątka przyszły na świat najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca. Jak podkreśla dyrektorka Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, dr Iwona Pawliczka, to właśnie z tego powodu w tym okresie eksplorują teren. 

Plaża jest naturalnym środowiskiem dla fok. Wylegując się na piasku odpoczywają, a ludzie nie dają im do tego prawa [..] podchodzą zbyt blisko by zrobić zdjęcie, hałasują czy wręcz odstraszają zwierzęta 

- mówi w rozmowie z polsatnews.pl. Przypomniała przy tym, że będzie je można zobaczyć na polskich plażach aż do czerwca i że wszystkie foki żyjące w Morzu Bałtyckim, podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. 

Foki nad Bałtykiem. Jak się zachować?

WWF poinformowało na Facebooku, że wolontariusze organizacji znaleźli w tym roku 66 małych fok wymagających interwencji lekarskiej. 35 z nich zakończyło już rehabilitację i zostało wypuszczonych z powrotem do morza. 

WWF apeluje również w powyższym poście: "Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym BŁĘKITNY PATROL WWF 795536 009 lub STACJĘ MORSKĄ w Helu 601889 940". Przypomina także, jak zachować się wobec napotkanego zwierzęcia, a jakich zachowań i gestów unikać. 

➡️ Przekaż wolontariuszom, gdzie zobaczyłeś fokę
➡️ Nie podchodź do niej zbyt blisko, nie dotykaj i nie płosz do wody. Pozwól foce odpocząć na brzegu morza.
➡️ Trzymaj psa na smyczy i nie zbliżaj się z nim do foki!
➡️ Jeżeli foka jest martwa, również poinformuj o tym Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu.

RadioZET.pl/Twitter/Facebook/polsatnews.pl