Radio ZET: Przełom w sprawie strzelaniny w Reutersie w Gdyni

Redakcja
05.02.2019 09:50
Radio ZET: Przełom w sprawie strzelaniny w Reutersie w Gdyni
fot. archiwum Radia ZET

Jest akt oskarżenia w sprawie strzałów w Thomson-Reuters w Gdyni. Jak dowiedziało się Radio ZET, 32-letni Białorusin, który użył broni palnej, nie ma już zarzutu usiłowania zabójstwa pierwotnie przedstawionego mu przez prokuratora. 

Stsiapan Svidzerski odpowie przed sądem jedynie za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Akt oskarżenia pod koniec ubiegłego tygodnia przekazała do sądu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. 

Jak ustalił reporter Radia ZET Maciej Bąk, do zmiany zarzutu przyczynił się przeprowadzony w miejscu zdarzenia eksperyment procesowy oraz opinia biegłego balistyka. Svidzerski od początku twierdził, że broń posiadał legalnie, a jeden z pracowników chciał mu ją odebrać. Podczas szamotaniny oddał dwa strzały, ale – jak mówił – nie miał na celu nikogo skrzywdzić. Prokurator jednak po zatrzymaniu zakwalifikował to jako usiłowanie zabójstwa i skierował wniosek o areszt, na który nie zgodził się sąd. 

Zobacz także

W incydencie, do którego doszło w listopadzie 2017 roku, nikt nie ucierpiał. Białorusinowi za usiłowanie zabójstwa groziło nawet dożywocie, teraz to maksymalnie trzy lata więzienia. Równolegle Prokuratura Rejonowa w Gdyni sprawdza, czy próba odebrania broni 32-latkowi nie odbyła się ze złamaniem prawa.

RadioZET/MBa/MK