Zamknij

Nawałnice nad Polską. Podwyższony alert gotowości WOT

30.08.2020 16:05
nawałnice nad Polską
fot. Shutterstock

W związku z ostrzeżeniami IMGW oraz RCB dotyczącymi burz z gradem i silnego wiatru w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad w pasie możliwych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak.

Ostrzeżenia IMGW i RCB przed burzami z gradem i wichurami. Jak przypomniał w komunikacie płk Pietrzak synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. "Czerwony alarm ogłoszony został na Opolszczyźnie, Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Wiatr w porywach może osiągać tam nawet 120 km na godzinę" - zaznaczył.

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na niedzielne popołudnie i noc alerty bezpieczeństwa dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, powiatów centralnych i zachodnich świętokrzyskiego, powiatów centralnych i północno-zachodnich małopolskiego oraz powiatów zachodnich i północnych lubelskiego.

Gdzie jest burza 30 sierpnia? Alert RCB. Mapa i radar burz ONLINE

"Mając na uwadze powyższe ostrzeżenia w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Żołnierze brygad: śląskiej, małopolskiej, świętokrzyskiej, dwóch mazowieckich oraz łódzkiej od godz. 12 pozostają w 6-godzinnej gotowości do natychmiastowego stawiennictwa" - zaznaczył płk Pietrzak.

Zobacz także

Dodał ponadto, że w brygadach wielkopolskiej, lubelskiej, podkarpackiej, podlaskiej i dolnośląskiej podwyższona została gotowość pododdziałów logistycznych oraz obsług pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych. "Siły te będą utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i innych zaangażowanych instytucji na wniosek wojewody" - przekazał.

Żołnierze brygad objętych alertem powinni skorygować swoje plany, powiadomić pracodawców, sprawdzić środki łączności i przejrzeć wyposażenie. "Podobnie jak w poprzednich tego typu sytuacjach, ze stawiennictwa zwolnieni są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby bezpośrednio dotknięte skutkami kataklizmu" - wskazał rzecznik WOT.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP