Zamknij

Burze i nawałnice na Śląsku. Zerwany dach, prawie 130 interwencji strażaków. "Mamy efekt"

Mikołaj Pietraszewski
20.08.2022 00:16

Strażacy z woj. śląskiego mieli w piątkowy wieczór sporo pracy w związku z burzami, które przetoczyły się nad województwem. Dotychczas interweniowali 126 razy. 10 zgłoszeń dotyczyło uszkodzonych dachów, jeden z nich - na budynku gospodarczym w powiecie raciborskim - został zerwany.

Burze
fot. Tomasz Kawka/East News/Twitter (screen)

Gdzie jest burza? Synoptycy ostrzegali, że w piątek nad Polską przejdą gwałtowne zjawiska pogodowe. Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało alerty dla mieszkańców aż dziewięciu województw. Wyjątkowo trudna była sytuacja na Śląsku.

Gdzie jest burza? Prawie 130 interwencji w woj. śląskim

O dotychczasowej liczbie zgłoszeń związanych z gwałtownymi opadami i towarzyszącym im silnym wiatrem poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska. Jak podała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, najwięcej interwencji było w powiatach: gliwickim (46), pszczyńskim (22) i raciborskim (10).

Łącznie, tylko podczas trzech wieczornych godzin, strażacy odnotowali 126 interwencji związanych z warunkami pogodowymi. W tym było 10 zdarzeń związanych z uszkodzonymi dachami. W jednym przypadku dach został zerwany. Chodzi o budynek gospodarczy w powiecie raciborskim - przekazała rzeczniczka.

Warto dodać, że w przypadku województwa śląskiego - podobnie jak dla Opolszczyzny i Małopolski - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przez burzami. Alerty obowiązują do soboty 20 sierpnia do godz. 4 nad ranem.

Na Facebookowej grupie "Śląscy Obserwatorzy Burz" internauci z regionu nadsyłali zdjęcia, na których widać grzmoty i rozjaśniające się niebo, a także nagrania wideo z rzęsistymi opadami deszczu. Materiały pochodzą m.in. z Sosnowca i Zabrza.

Burze
fot. Facebook (screen)

Wrażenie robi również nagranie, które udostępnił na Twitterze profil "Sieć Obserwatorów Burz". Widać na nim nawałnicę w Rybniku. "Kolejny nawalny opad jaki wystąpił dziś w Polsce. W połączeniu z silnym wiatrem mamy efekt widoczny poniżej" - napisano. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Facebook