Zamknij

Zmieniają się trendy wśród kandydatów na studia. Jest najnowszy raport

Redakcja
21.02.2018 16:47
Zmieniają się trendy wśród kandydatów na studia. Jest najnowszy raport
fot. Pixabay

Rośnie zainteresowanie studiami inżynieryjnymi wśród absolwentów szkół średnich. Studia humanistyczne coraz mniej popularne — wynika z nowego raportu Policy Nowe o edukacji i rynku pracy w Polsce.

Zagłosuj

Masz ukończone studia?

Liczba głosów:

Zainteresowanie kierunkami studiów wśród absolwentów szkół średnich idzie w parze z potrzebami rynku pracy, ponieważ największa liczba maturzystów chce iść na studia, aby uzyskać w przyszłości dyplom, który obecnie jest bardzo cenny. Jak na razie liczba absolwentów kierunków inżynieryjnych jest nadal niewystarczająca względem potrzeb rynku pracy — wynika z publikacji Policy Note „Jak młodzież wybiera studia?”.

Coraz więcej chętnych na studia inżynieryjne

W raporcie powołano się na dane GUS z 2016 r., z których wynika, że w latach 2005–2016 liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o niemal pół miliona (z 1 954 tys. do 1 349 tys.). Według autorów publikacji spadek liczby kandydatów na studia spowodował osłabienie zainteresowania kierunkami promowanymi głównie przez szkoły prywatne takimi jak: politologia, pedagogika czy zarządzanie. „Prawdopodobnie było to efektem wzrostu świadomości wątpliwej jakości kształcenia w niektórych szkołach wyższych” — czytamy w raporcie cytowanym przez PAP.

Niektóre zawody będą zagrożone

Wzrost zainteresowania kierunkami technicznymi eksperci tłumaczą przywróceniem obowiązkowej matury z matematyki. Autorzy raportu zwracają także uwagę na to, że najbardziej zagrożone zawody na rynku pracy to te niewymagające myślenia analitycznego, kreatywności, zdolności do rozwiązywania problemów, a także umiejętności społecznych i interpersonalnych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz