Zamknij

Gdzie trafią tabletki z jodkiem potasu? "Szykujemy się na takie scenariusze"

03.10.2022 11:05

- Przekazanie tabletek z jodkiem potasu do samorządów terytorialnych ma charakter prewencyjny. Zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bardzo mało prawdopodobne – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

tabletki z jodkiem potasu
fot. DIMITAR DILKOFF /AFP /East News

Wiceszef MSWiA podkreślił, że kierownictwo resortu zdecydowało o rozpoczęciu dystrybucji jodku potasu w ramach działań wyprzedzających, na wypadek gdyby na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej doszło do uszkodzenia reaktora.

Błażej Poboży wskazał, że skażenie radiacyjne jest bardzo mało prawdopodobne, "ale - na wszelki wypadek - odpowiedzialna władza i państwowe instytucje muszą się szykować na takie scenariusze".

Tabletki z jodkiem potasu. MSWiA rozpoczęło dystrybucję

Tabletki z jodkiem potasu trafiają do władz samorządowych. - Zależy nam, aby były one dostarczane jak najbliżej obywatela, ale nie do obywatela - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że tabletki nie są przekazywane bezpośrednio Polakom, gdyż zażywając jodek potasu niezgodnie ze wskazaniami lekarza można sobie po prostu zaszkodzić.

ZOBACZ TAKŻE: Rozdadzą tabletki z jodkiem potasu w szkołach? "Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w przed dwoma tygodniami komunikat na temat dystrybucji jodku potasu. "W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu" - czytamy w informacji resortu.

Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował wcześniej, że wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim.

loader

RadioZET.pl/ PAP