Gen. Kraszewski bez dostępu do tajemnic. SKW nie podała powodów

Redakcja
08.12.2017 21:21
Gen. Kraszewski bez dostępu do tajemnic. SKW nie podała powodów
fot. East News

SKW cofnęła gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu dostęp do informacji niejawnych, nie podając powodów tej decyzji – poinformowało w piątek BBN. Biuro zapowiedziało odwołanie do premiera. MON nie komentuje sprawy.

"8 grudnia br. gen. bryg. Jarosław Kraszewski został poinformowany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu mu poświadczenia bezpieczeństwa. W uzasadnieniu decyzji nie zostały przedstawione jakiekolwiek powody odebrania dostępu do informacji niejawnych. Podczas postępowania SKW nie przedstawiła gen. J. Kraszewskiemu żadnych zarzutów, a także faktów ani dowodów, do których mógłby się odnieść" –- poinformowało BBN w wydanym w piątek komunikacie.

Poinformowało, że gen. Kraszewski "zgodnie z obowiązującym prawem odwoła się od decyzji SKW do prezesa Rady Ministrów". "Jesteśmy przekonani, że postępowanie odwoławcze zostanie przeprowadzone przez struktury Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sposób rzetelny oraz obiektywny. Tym samym ze spokojem oczekujemy na jego rozstrzygnięcie" – oświadczyło Biuro.

MON nie skomentowało sprawy, argumentując, że informacje o tego typu decyzjach są przesyłane przez SKW bezpośrednio przełożonemu osoby, która jest sprawdzana.

Kraszewski jest dyrektorem departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN. Pod koniec czerwca SKW wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające, co oznaczało zawieszenie generałowi dostępu do informacji niejawnych.

Między BBN a MON doszło do rozbieżności w kwestii przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, którego zmianę minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział tuż po objęciu resortu w listopadzie 2015 r. Oba ośrodki zgadzają się co do zasadności przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych i zmiany roli Sztabu Generalnego, różnice dotyczyły prerogatyw prezydenta i samej struktury dowódczej.

RadioZET.pl/pap/maal