Zamknij

Nieoficjalnie: Zaufany generał Dudy stracił ważne uprawnienia. Kolejna odsłona konfliktu z Macierewiczem?

Redakcja
08.12.2017 18:20
DudaMacierewicz
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl, gen. Jarosław Kraszewski z BBN stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do tajnych informacji krajowych, unijnych oraz NATO.

Serwis, powołując się na swoje źródła, podaje, że decyzja Służby Kontrwywiadu Wojskowego dotarła już do prezydenta. Jeden ze współpracowników generała powiedział dziennikarzom, że jest spokojny, jeśli chodzi o uchylenie tej decyzji po przeprowadzeniu procedury odwoławczej, jaką jego przełożony zamierza wykorzystać.

Zobacz także

Kraszewski będzie mógł się teraz odwołać do ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, a jeśli on podtrzyma decyzję SKW, wówczas kolejną instancją jest Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dostępu do informacji niejawnych i tak zresztą nie miał od czerwca, od kiedy wszczęto wobec niego postępowanie sprawdzające.

Gen. Jarosław Kraszewski jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi i jednym z najbardziej zaufanych wojskowych współpracowników Andrzeja Dudy w ramach tej instytucji.

Zobacz także

Spekuluje się, że decyzja SKW może być kolejną z odsłon konfliktu na linii Duda-Antoni Macierewicz. Prezydent przyznawał bowiem w rozmowach z dziennikarzami, że Kraszewski miał krytyczny stosunek do szeregu działań szefa MON. To właśnie na jego przypadek powoływał się, gdy wypowiedział słynne słowa o stosowaniu przez Antoniego Macierewicza "ubeckich metod" wobec generałów.

RadioZET.pl/TVN24.pl/MP

C