Gen. Pawlikowski: BOR wymaga zdecydowanej reformy

Redakcja
09.11.2017 16:38
Gen. Pawlikowski: BOR wymaga zdecydowanej reformy
fot. Agencja Gazeta

BOR wymaga zdecydowanej reformy. Świat idzie do przodu i zderzamy się z nowymi zagrożeniami - terrorystycznymi i wieloma innymi, dlatego tego rodzaju służby też nie mogą stać w miejscu -– powiedział PAP szef BOR w latach 2006-2007 i 2015-2017 gen. Andrzej Pawlikowski.

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Nowa formacja, mająca zastąpić Biuro Ochrony Rządu, będzie się zajmować ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa. Zdaniem gen. Pawlikowskiego BOR wymaga "zdecydowanej reformy": "Świat idzie do przodu. Z czasem zderzamy się z różnego rodzaju nowymi zagrożeniami - terrorystycznymi i wieloma innymi. Dlatego tego rodzaju służby też nie mogą stać w miejscu".

Zagłosuj

Czy chciałbyś/chciałabyś pracować w BOR?

Liczba głosów:

Były szef BOR zaznaczył, że obecnie obowiązująca ustawa "jest przestarzała i nijak się ma do obecnie występujących zagrożeń"”. Dodał, że „żeby usprawnić system bezpieczeństwa VIP-ów, należy dokonać w nim daleko idących zmian. Rozmówca PAP przypomniał, że to on jest pomysłodawcą zmian, które „są procedowane dzisiaj w Sejmie”. „Przyczyniłem się do tego, żeby do tych zmian doszło. Cieszę się, że rząd premier Beaty Szydło i Sejm tę ustawę procedują”. Zaznaczył, że dzięki tym zmianom „będzie można zdecydowanie usprawnić funkcjonowanie BOR, a co za tym idzie - poprawić bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie”.

„Warto szczególnie zwrócić uwagę na to, że nowa formacja - Służba Ochrony Państwa, będzie miała status organu centralnego oraz dodatkowe specjalne uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze w zakresie ochrony VIP-ów. SOP ma wzmocnić system bezpieczeństwa, działając prewencyjnie, tak aby zminimalizować ryzyko zaistnienia sytuacji niebezpiecznej” - wyliczył gen. Pawlikowski.

„- Mam nadzieję, że nowa formacja będzie stabilna i uzyska spokojny czas na transformację oraz skutecznie będzie realizować swoją misję” -– podsumował gen. Andrzej Pawlikowski.

RadioZET.pl/pap/maal