Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

George Soros człowiekiem roku

19.12.2018 14:36
xxx wiadomosci

George Soros, pochodzący z Węgier amerykański miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych na świecie, został w środę uznany przez brytyjski dziennik „Financial Times” „człowiekiem roku 2018”.

George Soros człowiekiem roku fot. Olivier Hoslet/ISOPIX/EAST NEWS

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybór „człowieka roku” dokonywany przez „Financial Times” jest zazwyczaj odzwierciedleniem osiągnięć. „W przypadku Sorosa w tym roku jego wybór dotyczy również wartości, które reprezentuje” – wskazała gazeta kół gospodarczych i jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników w Europie.

88-letni Soros jest określany jako „ojciec funduszy hedgingowych”, ale także jako „orędownik demokracji liberalnej i otwartego społeczeństwa” – idei, które „zatriumfowały podczas zimnej wojny, a dzisiaj są oblegane ze wszystkich stron od Rosji Władimira Putina po Amerykę Donalda Trumpa” – czytamy w „Financial Times”.

„Wykorzystał swoją filantropię do walki z autorytaryzmem”

Dziennik wskazuje, że Soros przez ponad trzy dekady „wykorzystał swoją filantropię do walki z autorytaryzmem, rasizmem i nietolerancją”.

„Dzięki swemu długiemu zaangażowaniu w otwartość, wolność mediów i prawa człowieka ściągnął (na siebie) gniew autorytarnych reżimów i, w coraz większym stopniu, narodowych populistów, którzy nadal zyskują na popularności, zwłaszcza w Europie” – czytamy w londyńskiej gazecie.

Pochodzący z Węgier miliarder, znany w świecie finansów ze swego spektakularnego i skutecznego ataku na Bank Anglii i funta szterlinga w 1992 roku, stał się kozłem ofiarnym nacjonalistów i zwolenników teorii spiskowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy w szczególności oskarżają go o wspieranie nielegalnej imigracji poprzez swoje działania humanitarne – pisze AFP. W roku 1992 Soros swymi operacjami walutowymi znacznie osłabił kurs funta szterlinga, zarabiając na tym blisko miliard dolarów.

Trump i Orban przeciwni Sorosowi

W sierpniu fundacja Sorosa przeniosła swoją siedzibę z Budapesztu do Berlina po przyjęciu przez rząd Viktora Orbana szeregu ustaw pod hasłem „Stop Soros”.

Z kolei w USA prezydent Donald Trump oskarżył miliardera, głównego sponsora Demokratów, o finansowanie demonstrantów protestujących przeciwko zatwierdzeniu Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. W październiku do Sorosa, podobnie jak do innych przeciwników amerykańskiego prezydenta, została wysłana paczka z urządzeniem wybuchowym.

Wyróżnienie „Financial Times Person of the Year” jest przyznawane od 1970 roku głównie ludziom biznesu i politykom. Wśród uhonorowanych przez brytyjski dziennik jest między innymi była programistka Ubera Susan Fowler, która ujawniła proceder molestowania seksualnego w tej firmie (2017), Donald Trump (2016), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2015), nieżyjący już założyciel informatycznej firmy Apple Steve Jobs (2010), były prezydent USA Barack Obama (2008) i były prezydent Lech Wałęsa.

RadioZET/PAP/JZ

Oceń