Zamknij

George Soros człowiekiem roku

Redakcja
19.12.2018 14:36
George Soros człowiekiem roku
fot. Olivier Hoslet/ISOPIX/EAST NEWS

George Soros, pochodzący z Węgier amerykański miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych na świecie, został w środę uznany przez brytyjski dziennik „Financial Times” „człowiekiem roku 2018”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybór „człowieka roku” dokonywany przez „Financial Times” jest zazwyczaj odzwierciedleniem osiągnięć. „W przypadku Sorosa w tym roku jego wybór dotyczy również wartości, które reprezentuje” – wskazała gazeta kół gospodarczych i jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników w Europie.

Zobacz także

88-letni Soros jest określany jako „ojciec funduszy hedgingowych”, ale także jako „orędownik demokracji liberalnej i otwartego społeczeństwa” – idei, które „zatriumfowały podczas zimnej wojny, a dzisiaj są oblegane ze wszystkich stron od Rosji Władimira Putina po Amerykę Donalda Trumpa” – czytamy w „Financial Times”.

„Wykorzystał swoją filantropię do walki z autorytaryzmem”

Dziennik wskazuje, że Soros przez ponad trzy dekady „wykorzystał swoją filantropię do walki z autorytaryzmem, rasizmem i nietolerancją”.

„Dzięki swemu długiemu zaangażowaniu w otwartość, wolność mediów i prawa człowieka ściągnął (na siebie) gniew autorytarnych reżimów i, w coraz większym stopniu, narodowych populistów, którzy nadal zyskują na popularności, zwłaszcza w Europie” – czytamy w londyńskiej gazecie.

Zobacz także

Pochodzący z Węgier miliarder, znany w świecie finansów ze swego spektakularnego i skutecznego ataku na Bank Anglii i funta szterlinga w 1992 roku, stał się kozłem ofiarnym nacjonalistów i zwolenników teorii spiskowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy w szczególności oskarżają go o wspieranie nielegalnej imigracji poprzez swoje działania humanitarne – pisze AFP. W roku 1992 Soros swymi operacjami walutowymi znacznie osłabił kurs funta szterlinga, zarabiając na tym blisko miliard dolarów.

Trump i Orban przeciwni Sorosowi

W sierpniu fundacja Sorosa przeniosła swoją siedzibę z Budapesztu do Berlina po przyjęciu przez rząd Viktora Orbana szeregu ustaw pod hasłem „Stop Soros”.

Z kolei w USA prezydent Donald Trump oskarżył miliardera, głównego sponsora Demokratów, o finansowanie demonstrantów protestujących przeciwko zatwierdzeniu Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. W październiku do Sorosa, podobnie jak do innych przeciwników amerykańskiego prezydenta, została wysłana paczka z urządzeniem wybuchowym.

Zobacz także

Wyróżnienie „Financial Times Person of the Year” jest przyznawane od 1970 roku głównie ludziom biznesu i politykom. Wśród uhonorowanych przez brytyjski dziennik jest między innymi była programistka Ubera Susan Fowler, która ujawniła proceder molestowania seksualnego w tej firmie (2017), Donald Trump (2016), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2015), nieżyjący już założyciel informatycznej firmy Apple Steve Jobs (2010), były prezydent USA Barack Obama (2008) i były prezydent Lech Wałęsa.

RadioZET/PAP/JZ