Przyjaciółka Trumpa i kobieta biznesu. Oto nowa ambasador USA w Polsce

Redakcja
06.09.2018 17:06
Georgette Mosbacher oficjalnie objęła stanowisko ambasadora USA w Polsce
fot. PAP/Jacek Turczyk

Georgette Mosbacher, nowa ambasador USA w Polsce, oficjalnie rozpoczęła urzędowanie. W czwartek listy uwierzytelniające od niej przyjął prezydent Andrzej Duda. To pierwsza kobieta, która nad Wisłą będzie reprezentować interesy Stanów Zjednoczonych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po uroczystości w Belwederze, w czasie której listy uwierzytelniające złożyli prezydentowi również nowi ambasadorowie Bośni i Hercegowiny, Szwajcarii, Irlandii, Iranu i Estonii, dyplomaci złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Na stanowisku szefa amerykańskiej placówki Mosbacher zastąpiła Paula W. Jonesa, który kierował ambasadą od września 2015 roku.

Nowa ambasador USA przebywa w Polsce od końca sierpnia. Na początku poprzedniego tygodnia kopie listów uwierzytelniających przyjął od niej wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Trump nominował Mosbacher na stanowisko ambasadora w Polsce w lutym. Na początku lipca jej kandydaturę zaakceptował Senat USA.

Kim jest Georgette Mosbacher?

Zobacz także

Jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie. Jak wskazują komentatorzy, Mosbacher nie jest zawodową dyplomatką.

Jej atutem będzie natomiast pozycja we wpływowych kręgach związanych z Partią Republikańską, a także wieloletnia osobista znajomość z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Mosbacher jest amerykańską businesswomen. Od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 roku została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.

Mosbacher praktycznie od początku swojej działalności politycznej jest związana z Partią Republikańską.

W ugrupowaniu sprawowała funkcję m.in. współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu - odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.

Zobacz także

Przy okazji wystąpienia przed senacką komisją spraw zagranicznych odniosła się do noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i kwestii antysemityzmu w Europie Wschodniej. Mosbacher, pytana, czy wie, co się dzieje w kwestii antysemityzmu w Europie Wschodniej, powiedziała wtedy: - Tak. Niestety zostało to wywołane niedawno przyjętą ustawą o Holokauście.

- Nie możemy tolerować żadnego rodzaju fanatyzmu, to ma fundamentalne znaczenie dla naszych wartości i będę pracować wspólnie z Polską, aby upewnić się, że nie włączają tego rodzaju rzeczy do swojego ustawodawstwa - dodała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD