Zamknij

Gersdorf: Mam nadzieję, że projekt ustawy o SN nie wejdzie w życie

Redakcja
14.07.2017 22:08
Gersdorf: Mam nadzieję, że projekt ustawy o SN nie wejdzie w życie
fot. East News

Mam nadzieję, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym nie wejdzie w życie - powiedziała I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf. Zaapelowała do autorów poselskiego projektu o jego zmianę. Podkreśliła, że wszyscy sędziowie SN byli zweryfikowani po 1989 r.

- W 1990 roku powstał jak gdyby nowy Sąd Najwyższy i ci sędziowie byli bardzo szczegółowo oceniani przez KRS właśnie w zakresie postaw, jakie reprezentowali przez 89 rokiem - zaznaczyła w wywiadzie dla Polsat News. Przypomniała też, że każdy sędzia wstępujący do zawodu musi wypełnić oświadczenie lustracyjne.

Zagłosuj

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez PiS są potrzebne?

Liczba głosów:

- W moim przekonaniu ten projekt ustawy, mam nadzieję, nie wejdzie w życie, mam apel do posłów, którzy podpisali ten projekt, żeby zweryfikowali swoje stanowisko, właśnie szczególnie z uwagi na pozycję, jaką dali w tym projekcie ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu - mówiła Gersdorf w Polsat News odnosząc się do proponowanych w projekcie zapisów, w myśl których m.in. z mocy ustawy wszyscy sędziowie SN zostaliby przeniesieni w stan spoczynku - z wyjątkiem tych, których minister wskazałby jako niezbędnych na etapie organizacji nowego SN.

Zobacz także

- To nie jest normalny system, jeżeli prokurator generalny, minister ma w swoim ręku prokuraturę i bardzo duży wpływ na obsadę sądu i w tej chwili Sądu Najwyższego. To jest jedna osoba, która rozstrzyga sprawę jak gdyby, pośrednio, i może ingerować także w proces oskarżania bardzo szeroko - powiedziała. Dodała, że żaden demokratyczny system nie przewiduje, by "jedna osoba miała w ręku tak silna władzę"

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS, który przewiduje m. in. trzy nowe Izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości". W środę Sejm znowelizował ustawy o KRS oraz o sądach powszechnych. W czwartek zajmuje się nimi Senat.

RadioZET.pl/pap/maal