Zamknij

Kaczyński świadkiem w śledztwie ws. Gawłowskiego? Giertych składa wniosek

Redakcja
27.07.2018 12:26
Kaczyński
fot. PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został zgłoszony na świadka w śledztwie dotyczącym przecieków z postępowania dotyczącego Stanisława Gawłowskiego. Chodzi o czwartkową wypowiedź Kaczyńskiego w sprawie kolejnych zarzutów dla posła PO. Wniosek złożył adwokat Gawłowskiego mec. Roman Giertych.

Dlaczego według Giertycha prokuratura powinna przesłuchać posła Kaczyńskiego? Wszystko z powodu wywiadu, którego prezes PiS udzielił TVP. Stwierdził w nim, że Gawłowski usłyszy nowe zarzuty we wrześniu. Giertych twierdzi, że obrona nic nie wie o jakimkolwiek wrześniowym terminie postawienia zarzutów ich klientowi.

Mało tego: do tego czasu Sejm musiałby uchylić po raz kolejny immunitet Gawłowskiego, a jak na razie posłowie z komisji regulaminowej nie otrzymali nawet wniosku prokuratury w tej sprawie. Marszałek wysłał go do zaopiniowania przez Biura Analiz Sejmowych. Wniosku nie otrzymał również sam zainteresowany, czyli poseł PO.

„Wniosek o przesłuchanie JK właśnie został wysłany. Oczekujemy pilnego działania prokuratury” – informował na Twitterze pełnomocnik Gawłowskiego. „Wypowiedz Kaczyńskiego wskazuje, że zna on terminy czynności procesowych które nie są znane obronie ani nawet prokuratorowi prowadzącemu sprawę” – pisał z kolei wcześniej w oświadczeniu.

Areszt i zarzuty dla Gawłowskiego

Przypomnijmy, że Gawłowski przebywał w szczecińskim areszcie śledczym od połowy kwietnia br. Usłyszał pięć zarzutów, w tym korupcyjne – przyjęcia co najmniej 175 tys. zł łapówki w gotówce, a także dwóch zegarków o wartości blisko 25 tys. zł. Chodzi o okres, gdy pełnił funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL.

Pozostałe zarzuty dotyczą podżegania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

RadioZET.pl/MaG/PAP/MP