Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy niewyrównane rachunki

Redakcja
18.10.2017 23:52
Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy niewyrównane rachunki
fot. Archiwum RadioZET.pl

Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki. Pół miliona dzieł sztuki straciliśmy podczas wojny. Po raz któryś apeluję do niemieckich uniwersytetów by przeszukały swoje piwnice – powiedział w środę Piotr Gliński.

Zdaniem ministra kultury nasz kraj powinien zażądać od Niemiec odszkodowań za zrabowane podczas wojny dzieła sztuki. – Tak, my rzeczywiście powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec. Myślę, że każde demokratyczne, cywilizowane państwo powinno podejść do tego ze zrozumieniem. Jakieś rachunki między nami nie są wyrównane – komentował na antenie TVP Info.

Odszkodowanie za dzieła sztuki

W sprawie zrabowanych dzieł sztuki, zdaniem Glińskiego, potrzebne jest uważne, indywidualne podejście do sprawy. – Musimy zidentyfikować i określić jakie były losy danego dzieła sztuki. Na tej podstawie, spróbować je odzyskać. Co pięć dni, statystycznie, Polska odzyskuje dzieła sztuki, to jest niestety stanowczo za mało. Mniej więcej pół miliona dzieł sztuki straciliśmy podczas wojny – wyjaśniał.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Polska powinna ubiegać się o reparacje wojenne od Niemiec?

Liczba głosów:

Muzeum w Łodzi przykładem

Jako przykład niemieckiej kradzieży podczas wojny, minister podał Muzeum Etnograficzne w Łodzi. – Niemcy wywieźli ponad tysiąc eksponatów. Zostały one przewiezione do Lipska i podzielone w specjalnych skrzyniach na trzy części i rozdysponowane po niemieckich uniwersytetach. Po raz któryś apeluję do niemieckich uniwersytetów by przeszukały swoje piwnice i te wywiezione obiekty z Muzeum Etnograficznego zwróciły – tłumaczył Gliński.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP Info/strz