Gliński zapowiada kolejne muzeum poświęcone polskim Żydom. Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

Redakcja
17.11.2017 11:31
Gliński zapowiada kolejne muzeum poświęcone polskim Żydom. Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego
fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo kultury wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym powoła Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji podsumowującej dwa ostatnie lata działalności MKiDN.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o najnowszej inicjatywnie resortu kultury, czyli Muzeum Getta Warszawskiego. Prace trwają od dwóch miesięcy. Instytucja powstanie - jak mówił - "na terenie dawnego szpitala dziecięcego, czynnego także w czasie getta przez pierwsze lata wojny".

- Chcemy je powołać z Żydowskim Instytutem Historycznym - powiedział wicepremier.

Gliński przypomniał, że 23 czerwca br. została podpisana umowa o współprowadzeniu Muzeum Polaków Ratujących podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. - To muzeum jest rozwijane i mamy plany (...), także plany budowy filii Muzeum w Markowej w Nowym Yorku, niedaleko Piątej Alei - powiedział wicepremier.

- Następna inwestycja, o której warto powiedzieć to Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Umowę o współprowadzeniu muzeum podpisano w grudniu 2016 r. - przypomniał szef resortu kultury.

Minister kultury podkreślił, że 21 lipca 2017 r. podpisano także list intencyjny w sprawie wydzielenia muzeum, będące "miejscem pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach", aby "podnieść rangę tego muzeum".  - To jest muzeum warszawskich Żydów, muzeum śmierci i martyrologii co najmniej 300 tys. mieszkańców Warszawy. Państwo polskie powinno współprowadzić tego rodzaju miejsce pamięci - zaznaczył wicepremier.

Minister zauważył, że list intencyjny podpisano także w sprawie współprowadzenia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach w grudniu 2016 r. Podobny list podpisano w sprawie utworzenia Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Chodzi przede wszystkim o upamiętnienie tysiąca ofiar z tego środowiska lokalnego wokół Auschwitz, ale także chodzi o upamiętnienie sytuacji, ludzi, którzy pomagali więźniom - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, trwają także prace dotyczące Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie, czyli tzw. Muzeum Kresów. Ministerstwo do końca roku chce wykupić Pałac Lubomirskich od UMCS-u, by tam utworzyć tę instytucję. Z kolei w Białymstoku, przy współpracy miasta, przygotowywane jest Muzeum Pamięci Sybiru.

RadioZET.pl/pap/maal