Gliński: w czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki

Redakcja
13.09.2017 23:27
Gliński: w czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki
fot. Archiwum RadioZET.pl

W czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki – mówił w środę szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Odzyskanie ich jest trudne, jednak zachowując cierpliwość i profesjonalizm, wiele bezcennych dzieł może wrócić do kraju.

Minister zaznaczył, że podczas II wojny światowej z naszego kraju wywieziono wiele bezcennych dzieł. – W czasie wojny zaginęło pół miliona polskich dzieł sztuki; zostało ukradzionych, zniknęło. My mamy zidentyfikowanych w bazie naszego resortu 63 tys., z czego tylko kilkanaście tysięcy sfotografowanych, udokumentowanych, tak że możemy faktycznie o nie walczyć – komentował wicepremier na antenie TVP Info.

340 obrazów wróciło do Polski

Zdaniem Glińskiego jedynie ułamek skradzionych dzieł sztuki udało się odzyskać. – W ciągu ostatnich pięciu lat odzyskaliśmy, nie licząc tej kolekcji, ok. 340 obiektów m.in. obrazy Gierymskiego. Ale to wciąż niewiele w porównaniu do tego, co się stało z polskimi dziełami sztuki w czasie wojny – tłumaczył minister.

Współpraca z FBI

Odzyskanie skradzionych dzieł jest bardzo trudne, jednak możliwe. – Po pierwsze to jest gdzieś ukryte na ogół. Po drugie często jest w rękach kolejnych właścicieli, którzy np. nabyli to w dobrej wierze, więc trudno to odzyskiwać. I tu najważniejsza jest cierpliwość, profesjonalizm i zindywidualizowane podejście. Jedne rzeczy można odzyskać za pomocą procedur prawnych, inne np. we współpracy z FBI. Ale są pewne bariery prawne często, dlatego cały sztab ludzi, także nasze służby zagraniczne, historycy sztuki z różnych instytucji wspomagają nasz niewielki zespół, który się tym zajmuje – wyjaśniał wicepremier.

Co sądzisz o Fundacji Narodowej? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz