Zamknij

Są prokuratorskie zarzuty dla trzech polskich neonazistów z materiału „Superwizjera”

Redakcja
23.01.2018 16:31
Nazimz
fot. You Tube screen

Trzech mężczyzn usłyszało już zarzuty w sprawie głośnej sprawy obchodów urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim. Wśród nich jest szef organizacji „Duma i Nowoczesność” Mateusz S. Za propagowanie nazistowskiego ustroju grozić im może do dwóch lat więzienia.

Śledczy rozpoczęli już procedurę sprawdzającą wobec organizacji „Duma i Nowoczesność”. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska nie ukrywa, że chodzi delegalizację stowarzyszenia. — Gromadzone są materiały, analizowane są dokumenty — mówi.

Zobacz także

Na podstawie ustaleń prokuratura może wystąpić do sądu rejestrowego z wnioskiem o wykreślenie z rejestru organizacji pożytku publicznego. Gliwicka prokuratura na zastosowanie środków zapobiegawczych wobec zatrzymanych mężczyzn ma czas do środy. Na jej zlecenie ABW szuka kolejnych podejrzanych.

Czego dotyczy sprawa?

„Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Zobacz także

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona.

Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

RadioZET.pl/PAP/ToM/MP