Zamknij

Trzech policjantów z zarzutami przyjmowania łapówek od kierowców

Redakcja
29.08.2018 14:45
Trzech policjantów z zarzutami przyjmowania łapówek od kierowców
fot. Shutterstock

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali w środę trzech policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Gliwicach. Przedstawiono im zarzuty przyjmowania łapówek od kierowców – podała prokuratura, która wydała polecenie zatrzymania.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

To kolejni w ostatnich dniach funkcjonariusze drogówki na Śląsku, którym stawia się zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych.

Polecenie zatrzymania trzech policjantów z Gliwic wydała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. „Podejrzanym przedstawiono od pięciu do siedmiu zarzutów. Trwają czynności z ich udziałem” – powiedziała PAP prokurator Karina Spruś z tej jednostki.

Zobacz także

„Korzyści majątkowe w różnych kwotach przyjmowało kilku funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności służbowych w związku z ujawnieniem popełnienia przez kierujących pojazdami wykroczeń drogowych” – podała prokuratura.

Do przekupstwa dochodziło w tym roku w rejonie autostradowego węzła Sośnica przy Centrum Handlowym Europa Centralna. Policjanci informowali zatrzymanych o innej niż faktycznie obowiązująca – najczęściej niższej – dopuszczalnej na danym odcinku prędkości, za co zatrzymanym groziła utrata prawa jazdy na trzy miesiące.

Prokuratura zaznacza, że w śledztwie mogą pojawić się nowe zarzuty, a także zwiększyć się liczba podejrzanych. Śledczy zwracają się do osób mających istotne informacje dla postępowania o zgłaszanie się do prokuratury. Przypominają, że jeśli kierowcy powiadomią o wręczonych łapówkach organy ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa, o których wcześniej nie wiedziała policja czy prokuratura, zgodnie z przepisami unikną odpowiedzialności karnej.

To kolejne w ostatnich dniach zatrzymania policjantów z drogówki w woj. śląskim. W ubiegłym tygodniu sąd aresztował na trzy miesiące sześciu funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Żorach, także podejrzanych o przyjmowanie łapówek od kierowców. Zostali oni zawieszeni w czynnościach służbowych. Ruszyły też postępowania dyscyplinarne i administracyjne, których celem jest zwolnienie ich ze służby.

Za przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej i za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa grozi od roku do 10 lat więzienia.

RadioZet.pl/PAP/bm