Zamknij

Głośno o deformie. Rodzice o pogorszeniu warunków nauki w szkołach

Redakcja
29.09.2017 21:56
Głośno o deformie. Rodzice o pogorszeniu warunków nauki w szkołach
fot. Agencja Gazeta

O pogorszeniu się warunków nauki uczniów mówili rodzice krytykujący reformę edukacji podczas manifestacji "Głośno o deformie". Wskazywali m.in. na przepełnienie szkół i naukę w systemie zmianowym; według nich nie jest to incydentalne, ale dzieje się tak w wyniku reformy w całym kraju.

- 21 września, udzielając wywiadu w Telewizji Trwam, pani premier Beata Szydło powiedziała tak: Oceniam, że przebieg wprowadzania reformy i funkcjonowanie w tej nowej rzeczywistości polskiej szkoły przebiega bardzo sprawnie i wszystko jest w porządku. Ja nie słyszę głosów, które by w jakikolwiek sposób krytykowały to, co wprowadziliśmy, czy mówiły o problemach. Dlatego jesteśmy tutaj, żeby pani premier nas usłyszała - powiedziała Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji".

- Będziemy głośno mówić o tym, co dzieje się w polskich szkołach - zapowiedziała. Następnie uczestniczący w demonstracji rodzice podawali przykłady szkół, w których warunki nauki uczniów pogorszyły się z początkiem nowego roku szkolnego. Najczęściej podawali przykłady na przepełnienie placówek i naukę w systemie zmianowym w znacznie większym stopniu niż było to dotychczas.

Na początku września minister edukacji narodowej Anna Zalewska mówiła, że jest przygotowana, by monitorować wdrażanie reformy edukacji. Jak podkreślała, reforma jest dobrze przygotowana, dobrze policzona, ale "dotykająca prawie 5 mln uczniów, rodziców, samorządowców w związku z tym stała współpraca z nimi jest gwarancją sukcesu". Zgodnie z reformą obecna struktura szkół jest stopniowo zmieniana. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia. Zmiany rozpoczęły się wraz z rokiem szkolnym 2017/2018 - uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę zamiast do I klasy gimnazjum poszli do VII klasy. Gimnazja - jako typ szkoły - będą zlikwidowane, rozpoczęto ich wygaszanie. Zostały włączone do szkół podstawowych, liceów lub techników, albo przekształcone w któryś z tych typów szkół.

RadioZET.pl/pap/maal