Zamknij

Głuchy telefon pod numerem 112? Operatorzy grożą strajkiem. "Nastroje są fatalne"

26.09.2022 13:17

Operatorzy numeru 112 grożą strajkiem, jeśli Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wycofa się ze swoich propozycji - podaje Wirtualna Polska. Kontrowersje budzi pomysł przedłużenia czasu pracy operatorów w razie konieczności nawet do 16 godzin.

Centrum numeru 112
fot. Jan BIELECKI/East News (ilustracyjne)

MSWiA proponuje zmiany w pracy operatorów numeru 112. To za jego pośrednictwem zgłaszane są wszelkie nadzwyczajne sytuacje - pożary, interwencje policyjne czy nagłe problemy ze zdrowiem. W projekcie ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej największe emocje budzi art. 148. 

Pozwala on na wydłużenie pracy dyspozytorów aż do 16 godzin na dobę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kierownicy centrów alarmowych mogą wezwać pracowników w ich czasie wolnym na dodatkowe dyżury. "Operatorzy nie dostaną wynagrodzenia za tzw. "czuwanie" na wezwanie do pracy podczas dyżuru domowego" - podkreśliła Wirtualna Polska.

Strajk operatorów numeru 112? Nie chcą pracować po 16 godzin na dobę

Operatorzy nie kryją rozczarowania. - Jeżeli zmiany wejdą w życie, to zapowiadam pójście na zwolnienie lekarskie w ramach protestu. Tak samo zrobią moi koledzy i koleżanki. Nastroje w zespołach są fatalne, ludzie zastanawiają się nad zwolnieniem. Nasza sytuacja nie poprawia się. Zarabiamy mało, a jak widać, dojdą kolejne obowiązki. Nie wyobrażam sobie, żeby w dniu wolnym nie wychodzić z domu i czekać na telefon od pracodawcy - mówił anonimowo jeden z operatorów, cytowany przez WP.

Organizacje reprezentujące interesy operatorów numeru 112 zapowiadają twarde negocjacje z MSWiA. - Po pierwsze, to nieprawda, że przepisy będą wykorzystywane w sytuacjach wyjątkowych. Duży ruch i zwiększone obciążenie mamy praktycznie w każde wakacje, święta i weekendy: szczególnie w piątki i soboty wieczorem. Uważamy, że takie rozwiązania, jakie proponuje MSWiA, nie powinny mieć miejsca. One są nie do zaakceptowania. Dlaczego rząd nie reaguje na nasze postulaty, które składaliśmy już wcześniej? - mówiła Elżbieta Nowakowska, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej nr 14-017 Operatorów Numerów Alarmowych OPZZ Konfederacja Pracy, w rozmowie z WP.

"Operatorzy 112 w przeciwieństwie do służb mundurowych, nie mogą liczyć na dodatki za pracę w weekendy i święta, nie mają prawa do przejścia na emeryturę po 25 latach pracy, nie mają prawa do świadczeń mieszkaniowych oraz innych przywilejów" - podkreśliła Wirtualna Polska.

W całej Polsce pracuje 1300 operatorów. W zależności od regionu mogą otrzymać podstawowe wynagrodzenie w wysokości 4-5 tys. zł brutto. Do tego trzeba liczyć dodatki funkcyjne oraz za staż pracy.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska