Zamknij

Niszczycielskie gradobicie w Gniewie. Mieszkańcy stracili dobytek życia

29.07.2021 17:16
Zniszczenia po burzy - zdjęcie ilustracyjne
fot. Piotr Hukalo/East News

Niszczycielska burza spowodowała dotkliwe szkody w gminie Gniew na Pomorzu. Gradobicie zniszczyło uprawy i dobytek wielu rodzin - donosi "Dziennik Bałtycki". Burmistrz Gniewu Maciej Czarnecki szacuje, że straty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Gniew to gmina, która została najbardziej dotknięta przez nawałnice, które przeszły nad Polską w środę. Gradobicie zniszczyło tam dobytek wielu rodzin.

Gwałtowna burza spowodowała dotkliwe szkody także w innych miejscowościach powiatu tczewskiego. Strażacy interweniowali tam w związku z nawałnicami łącznie 13 razy. – Na szczęście nie było ofiar, ale mocno ucierpiały rodziny w Półwsi, gdzie nawałnica zerwała część dachu z budynku, oraz w Widlicach. Tam z kolei konar drzewa runął na dom – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” mł. kpt. Konrad Majewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Gniew. Gradobicie zniszczyło uprawy. Straty po nawałnicy szacowane na kilkaset tysięcy złotych

Nawałnica zniszczyła uprawy rolników w miejscowości Opaleń. Małgorzata Kittowska powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu”, że grad pozbawił jej gospodarstwo przychodu na cały kolejny rok.

Burmistrz Gniewu Maciej Czarnecki zapowiedział posiedzenie sztabu kryzysowego. Przekazał także, że będzie zabiegał o jak najszybsze pojawienie się pracownika agencji do oszacowania szkód. Już teraz wiadomo jednak, że są one znaczne. – Najgorsza sytuacja jest w Opaleniu. Jestem po rozmowach na miejscu z rolnikami. Wiem, że część osób straciła dobytek swojego życia, a tegoroczne uprawy zostały doszczętnie zniszczone – powiedział burmistrz. Według Macieja Czarneckiego straty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Burmistrz zapowiedział, że rolnikom zostanie udzielona pomoc.

RadioZET.pl/"Dziennik Bałtycki"/WP.pl/oprac. AK