Zamknij

Godzina ''W'': O 17 zawyły syreny. Polacy oddali hołd powstańcom

01.08.2019 16:49
Godzina W w Warszawie
fot. PAP

O 17.00, w godzinę "W", o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy. W godzinę "W" włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tak wyglądała Godzina ''W''. Zdjęcia dzieku uprzejmości Collegium Civitas:

17:38

W godzinę "W" przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i warszawiacy oddali hołd powstańcom warszawskim.

17:13
mid-19801225
fot. PAP
17:11
17:10

Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

17:07
17:07
17:07
17:00

O 17.00, w godzinę "W", hołd powstańcom oddadzą przybyli na uroczystości weterani, warszawiacy, a także przedstawiciele władz, m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis (łac. chwała zwyciężonym) stanowią kulminacyjny punkt obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Uczestniczą w nich również m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

15:31

Rafał Trzaskowski powiedział podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, że "jak byśmy nie byli podzieleni, stoimy tutaj wszyscy razem". "To jest też testament waszej siły, że nikt by się chyba nie odważył, żeby być osobno w tym dniu, przez szacunek dla was i dla tego, co zrobiliście dla Polski, w tym dniu musimy być razem, i zawsze będziemy razem" - powiedział.

15:15

Na terenie Centrali PGNiG w Warszawie zawisła wielka podświetlana flaga ze znakiem Polski Walczącej. "Będzie widoczna przez 63 dni, upamiętniając tamte 63 dni chwały" - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. 

EN_01387965_0014
fot. Beata Zawadzka/East News
15:00

W piątek w Warszawie zostanie odsłonięty pamiątkowy kamień ku czci Augusta Agbooli Browne'a ps. Ali, prawdopodobnie jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego. Kamień stanie u zbiegu pasażu Wiecha i ul. Chmielnej. Upamiętnienie postaci Alego Browne jest - jak zaznaczają inicjatorzy - "świadectwem realizacji idei otwartości Rzeczpospolitej, która przez wieki była wspólnym domem dla wielu narodów". 

14:57
14:52
14:50

- Wychowywani w wolnej Polsce po latach niewoli byliśmy uczeni w domach, szkole i harcerstwie, że najważniejsza jest Ojczyzna - mówił prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Nie wolno dzielić społeczeństwa - dodał.

EN_01387965_0095
fot. Jan Bielecki/East News
14:10

List Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do uczestników uroczystości odczytał Ryszard Terlecki.

mid-19801154
fot. PAP/Radek Pietruszka
14:05

Rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Biorą w nich udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele organizacji powstańczych i mieszkańcy Warszawy. Przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, stanęły przed nim liczne poczty sztandarowe.

13:53
13:18
12:48

Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie; wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podczas spotkania szefów MSZ Polski i Niemiec z młodzieżą w Muzeum Powstania Warszawskiego.

12:33
12:23

Dziś można być jednocześnie dumnym warszawiakiem, Polakiem i Europejczykiem - mówił podczas spotkania z młodzieżą w Muzeum Powstania Warszawskiego szef MSZ Niemiec Heiko Maas.

12:21
11:31

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

W krótkim przemówieniu prezydent podkreślił, że rzeź Woli "to wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono". "Natomiast fakty są takie, że to olbrzymie cierpienie mieszkańców Warszawy, ludobójstwo na Woli jest czymś, co wymaga upamiętnienia" - oświadczył prezydent.

11:05

Powstańcy warszawscy są na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów - mówił w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki. "Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, jesteśmy winni im wdzięczność" - podkreślił.

10:42
10:39
10:27

W czwartek po godz. 10.00 Senat wznowił trzydniowe posiedzenie. Minutą ciszy uczcił ofiary Powstania Warszawskiego w 75 rocznicę jego wybuchu. Senat w czwartek po południu ma przyjąć uchwałę w tej sprawie.

10:12
10:09

Radio ZET rozdaje bilety na spacer, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. >>>WIĘCEJ<<<

10:00

Kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego złożono w czwartek w Warszawie - w 75. rocznicę wybuchu powstańczego zrywu.

09:41

Wieczorem zaplanowano uroczystość przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego z udziałem premiera i rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

09:40

W prawie 340 miejscach pamięci na terenie stolicy w godz. "W" wolontariusze i harcerze w ramach akcji "Wolność łączy" zaciągną wartę honorową, będą udzielać informacji o tych punktach i wręczać przypinki ze znakiem Polski Walczącej.

08:52
08:52
08:51
08:13

Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy zaapelowali, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie.

07:55

Godzina 17 - godz. "W", o której wybuchło powstanie - zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz, w tym głowy państwa i szefa rządu oraz kombatantów przy pomniku Gloria Victis.

07:54

Popołudniową część obchodów zainauguruje złożenie przez prezydenta i premiera kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach.

07:53

Wczesnym popołudniem wiązanki zostaną złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy al. Ujazdowskich, a następnie przedstawiciele władz państwowych i kombatantów wezmą udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem.

07:49

Również przed południem prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy tablicy na ul. Wieluńskiej 1, upamiętniającej Polaków zamordowanych na Woli.

07:45

Po raz siódmy hołd najmłodszym uczestnikom zrywu oddadzą dzieci. Na Placu Zamkowym kilkaset uczestników miejskiej akcji "Lato w Mieście" zaśpiewa piosenki powstańcze.

07:44

Później odbędą się uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący – 1944" w Parku Dreszera, które zakończy przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie upamiętniono 119 pomordowanych powstańców z pułku "Baszta".

07:44

Obchody upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w czwartek rano złożeniem kwiatów przed tablicą umieszczoną na gmachu przy ul. Filtrowej, gdzie 31 lipca 1944 r. komendant warszawskiego Okręgu AK płk. Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz rozpoczęcia powstania.