Zamknij

Płonie katedra w Gorzowie Wielkopolskim. Trwa akcja gaśnicza [ZDJĘCIA]

Redakcja
01.07.2017 19:19
Płonie katedra w Gorzowie Wielkopolskim. Trwa akcja gaśnicza [ZDJĘCIA]
fot. Kamil Lewera/ Radio ZET Gold

Ponad 20 zastępów strażaków walczy z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. Z dachu na wieży gotyckiej świątyni unoszą się kłęby dymu, zaczęły się też pojawiać płomienie. Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży, próbują dotrzeć do miejsca, gdzie może być zarzewie pożaru.

Zgłoszenie o pożarze straż otrzymała około godziny 18:30. Teren wokół został zabezpieczony, trwa akcja gaśnicza. Przygląda się jej wielu mieszkańców miasta.

Rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Bartłomiej Mądry, obecnie w akcję zaangażowanych jest ponad stu strażaków. Dodał, że oprócz kłębów gęstego dymu unoszącego się z wieży, m.in. przez tarczę zegara, okna i inne miejsca, na dachu wieży zaczęły pojawiać się także płomienie.

Przekazał, że działania prowadzone są z zewnątrz przy użyciu podnośnika, a także w środku. Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży. Próbują bezpiecznie posuwać się do góry, do miejsca, gdzie może być zlokalizowane zarzewie pożaru. Strażacy przypuszczają, że pożar mógł powstać między ostatnią, a przedostatnią kondygnacją wieży, tuż przed dzwonami. Wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki.

Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.

Płonie zabytkowa katedra w Gorzowie Wlkp. 

RadioZET.pl/PAP/DG