Zamknij

Pożar katedry w Gorzowie Wlkp. Walka z ogniem trwała całą noc

Redakcja
02.07.2017 08:49
Pożar katedry w Gorzowie Wlkp. Walka z ogniem trwała całą noc
fot. PAP

Około 30 zastępów straży pożarnej brało udział w trwającej od sobotniego popołudnia akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w wieży zabytkowej katedry w Gorzowie Wlkp. Sytuacja jest opanowana, a ogień się już nie rozprzestrzenia. Obecnie trwa dogaszanie. Do środka katedry weszli strażacy, którzy będą szukać ukrytych zarzewi. 

O godzinie 23 na miejsce pożaru dojechał nowy sprzęt – 50-metrowy wysięgnik, który umożliwił wlewanie wody od góry, przez wieżyczkę wieńczącą budowlę. - Mam nadzieję, że to będzie bardzo skuteczne działanie. Jednocześnie intensywnie prowadzimy działania wewnątrz katedry. Tam przez cały czas pracuje ośmiu ratowników, zmieniając się. Dochodzimy już praktycznie do źródła ognia - mówił przed północą komendant lubuskiej PSP Sławomir Klusek.

Zobacz także

Po całkowitym zakończeniu prac strażaków rozpocznie się oszacowanie strat i uszkodzeń. Z zewnątrz już teraz widać, że zniszczona została tarcze zagra, uszkodzona jest miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem. Straty będą duże.

- Jestem przekonana, że straż pożarna da radę, że ten pożar zostanie opanowany i wtedy będziemy mogli liczyć na wsparcie zniszczeń, jakich katedra już doznała – mówiła obecna na konferencji minister Elżbieta Rafalska.

- Nie tak miały wyglądać 760-te urodziny miasta. Trzymamy kciuki za strażaków. - tak prezydent Gorzowa Wielkopolskiego zwracał się do mieszkańców.

Symbol Gorzowa

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Straż pożarna nie ma informacji, by ktokolwiek ucierpiał w pożarze. Strażacy mówili wcześniej, że przypuszczają, iż pożar mógł powstać między ostatnią a przedostatnią kondygnacją wieży. Jego przyczyna jak na razie nie jest znana.

Strażacy walczyli z ogniem całą noc. ZOBACZ fotorelację z akcji gaśniczej

RadioZET.pl/PAP/kg/DG