Zamknij

Gorzów zalany. Jest "biało od gradu", ulice to rwące potoki, a chodniki się zapadają

Gorzów Wielkopolski został zalany. Spadło ponad 100 litrów na metr kwadratowy, czyli jak mówią strażacy - wanna wody. Rekordowe opady spowodowały powódź błyskawiczną. Miejscami ludzie brodzili w wodzie po pas, pozalewane zostały garaże i piwnice. W kilku miejscach woda podmyła drogi i torowiska, powodując poważne zniszczenia.

Powódź błyskawiczna w Gorzowie
fot. Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

Burze z ulewnym deszczem i gradem przemieszczają się od rana na północny-wschód. W Gorzowie Wielkopolskim ostatniej doby spadło 130,4 mm deszczu. “Pobity prawie dwukrotnie dobowy rekord opadu” - donoszą Lubuscy Łowcy Burz. Skutkiem jest powódź błyskawiczna w mieście.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań pokazujących jej skutki. Ulice zamieniły się w rwące potoki.

Na jednym z nagrań widać zatopiony samochód i mężczyznę brodzącego w wodzie po pas. “Tak wygląda ok. godz. 9 ul. Warszawska, koło cegielni. To tylko jeden z zalanych rejonów miasta” - poinformowało Radio Gorzów 95,6 FM.

Powódź błyskawiczna w Gorzowie Wielkopolskim

Burzy towarzyszyły intensywne opady gradu. “(Ulica – red.) Warszawska pod wodą. Pobocze białe od gradu” - donosi gorzowskie.pl.

Żywioł spowodował poważne zniszczenia. Jak podał serwis gorzowianin.com, przy ul. Podmiejskiej zapadła się betonowa płyta w torowisku, paraliżując ruch. Woda podmyła też skarpę przy rondzie Santockim. Zarwała się część chodnika, a prawy pas jezdni może się zapaść.

Woda pozalewała piwnice i garaże. Łącznie strażacy interweniowali już ponad 114 razy na terenie Gorzowa i okolic. Sytuację dla Radia ZET podsumował Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Straży Pożarnej. - Trwa sprzątanie ulic i przywracanie ruchu. Nie ma osób poszkodowanych. Front burzowy przeszedł dalej na północ. On jest już mniej intensywny - przekazał strażak.

W województwie lubuskim, ale także na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim obowiązują do wieczora alerty pogodowe pierwszego stopnia. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 80 km/h.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/gorzowianin.com/Radio Gorzów 95,6 FM