Elżbieta Rafalska w Radiu ZET o e-zwolnieniach lekarskich: czekam z obawami

Redakcja
16.11.2018 08:38
Gość Radia ZET. Elżbieta Rafalska o reformie e-zwolnień
fot. Radio ZET

– To duże wyzwanie i duża reforma – tak Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedziała wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich. Dodała, że z „obawami czeka na 1 grudnia”, od kiedy L4 przestaną być wypisywane papierowo.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Od 1 grudnia wszyscy lekarze w całym kraju będą mogli wypisywać zwolnienia lekarskie tylko przez internet. Dotychczasowa forma tradycyjna będzie wykorzystywana w szczególnych sytuacjach takich jak awaria systemu komputerowego.

E-zwolnienia jednak dopiero od grudnia. Rafalska przesuwa termin.

– Nikt nie ogłosił sukcesu – podkreśliła pani minister. Przypomniała, że wprowadzenie e-zwolnień to duża reforma i wyzwanie dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak podkreśliła, że obecnie połowa wszystkich wypisywanych L4 odbywa się w formie elektronicznej, co wprowadzono w 2016 roku.

– Z obawami czekam na 1 grudnia – nie ukrywała Rafalska. 

Obawy związane z wprowadzeniem e-zwolnień zgłaszały m.in. środowiska lekarskie. Gość Radia ZET podkreślił, że od reformy nie ma już odwrotu. – Mamy plan alternatywny, gdyby coś wydarzyło się 1 grudnia. Może się zdarzyć awaria, nie wszystko może doskonale zagrać – zapewniła.

Pierwotnie elektroniczne L4 miało wejść od 1 lipca, ale ze względu na obawy lekarzy wprowadzenie reformy zostało opóźnione. – Żadna data nie byłaby dobra – skomentowała Rafalska. Dodała, że ZUS „musiał się zmierzyć z tym wyzwaniem”.

E-zwolnienia lekarskie: logowanie, jak założyć profil i inne informacje

RadioZET.pl/PTD