Zamknij

Gowin: Saryusz-Wolski byłby najlepszym następcą Tuska w RE

Redakcja
01.03.2017 09:46
Gowin: Saryusz-Wolski byłby najlepszym następcą Tuska w RE
fot. East News

- Jacek Saryusz-Wolski byłby najlepszym polskim kandydatem na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej - uważa wicepremier Jarosław Gowin. W jego ocenie to "wybitny ekspert" o ogromnych zasługach w procesie negocjacji wejścia Polski do UE.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Gazeta powołała się na dwóch europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów. Gowin, pytany w Polsat News o te doniesienia odparł, że "nie może potwierdzić, ani zaprzeczyć" jakoby Saryusz-Wolski był kandydatem wysuwanym przez polski rząd do objęcia stanowiska przewodniczącego RE. Według niego, byłby to najlepszy polski kandydat na to stanowisko.

Zagłosuj

Czy Tusk powinien zostać na stanowisku w RE?

Liczba głosów:

- Już jesienią ubiegłego roku mówiłem, że to właśnie on byłby najlepszym polskim kandydatem na stanowisko przewodniczącego RE - powiedział.
Dodał jednak, że nie jest "osobą upoważnioną do tego, aby ujawniać, kogo pani premier Szydło przestawia jako polskiego kandydata w rozmowach z zagranicznymi przywódcami". Dopytywany czy ma kontakt z Saryusz-Wolskim, zaprzeczył.

EN_01124965_0052

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Nawet gdybym miał taki kontakt, to nie ujawniłbym tego. Rozmowy dyplomatyczne powinny mieć charakter poufny. Saryusz-Wolski to wybitny ekspert o ogromnych zasługach dla Polski w procesie negocjacji naszego wejścia do UE. W ostatnich latach był w Platformie kompletnie zmarginalizowany. Niech liderzy PO nie dziwią się, że dzisiaj niezbyt chętnie odbiera od nich telefony - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zobacz także

Według przewodniczącego Polski Razem, Saryusz-Wolski lepiej niż Tusk rozumie "znaczenie pierwiastka narodowego w procesie integracji europejskiej". "Pomysły, żeby stworzyć jedno państwo (...) to utopia. Tusk nie dostatecznie stanowczo sprzeciwiał się tej utopii". Jego zdaniem Saryusz-Wolski zrobiłby to "w bardziej przemyślany sposób". Według "Financial Times" Beata Szydło sprawdza unijnych przywódców, czy w marcu na to stanowisko, zamiast Donalda Tuska, poparliby innego polityka Platformy Obywatelskiej - Jacka Saryusz-Wolskiego, który jest europosłem PO od 2004 roku. Kadencja Donalda Tuska kończy się w maju, a decyzja, czy zostanie wybrany na kolejną kadencję, zapadnie najpewniej za nieco ponad tydzień.

RadioZET.pl/Polsat News/PAP/MaAl