Gowin: Dla Tel Awiwu jesteśmy cennym sojusznikiem

Redakcja
05.06.2018 09:19
Gowin
fot. Radio ZET

– Dla Tel Awiwu jesteśmy cennym sojusznikiem; mamy unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa przez zapewnienie sobie stałej obecności amerykańskich baz NATO – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier powiedział, że polski i izraelski rząd „chcą jak najszybciej wrócić do dobrych relacji, które panowały przed 26 stycznia”.

– Większość rządów zachodnioeuropejskich wykazuje rezerwę wobec polityki izraelskiej, dlatego dla Tel Awiwu jesteśmy cennym sojusznikiem. Dla nas dobre relacje z Izraelem są istotne z punktu widzenia naszych stosunków z USA. Mamy unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa przez zapewnienie sobie stałej obecności amerykańskich baz NATO. Na ten temat rozmawiałem miesiąc temu z przedstawicielami administracji waszyngtońskiej i amerykańskimi ekspertami od polityki międzynarodowej. Rokowania są dobre. Zawsze jednak w tych rozmowach pojawiało się zagadnienie naszych napięć z Izraelem w kontekście ustawy o IPN – zaznaczył Gowin.

Powiedział, że ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uchyli najbardziej dyskusyjne zapisy ustawy.

– Po gruntownej analizie zastrzeżeń do ustawy podpisuję się bowiem pod opinią Prokuratora Generalnego, który wskazał na niekonstytucyjność głównego artykułu nowelizacji dotyczącego ścigania osób oskarżających Polskę o rzekomy współudział w Holokauście poza granicami kraju – powiedział.

Zapewnił też, że pozytywnie ocenia rozmowy z izraelskim ministrem nauki i technologii Ofirem Akunisem.

– Jak większość izraelskich polityków odnosi się do Polski życzliwie. Choć muszę przyznać, że wszyscy moi rozmówcy – z wyjątkiem premiera Netanjahu – poruszali temat ustawy o IPN i zgłaszali swoje wątpliwości. Politycy izraelscy znani są z pragmatyzmu i realizmu, dlatego muszą mieć świadomość, że uchylenie ustawy w całości jest mało prawdopodobne – powiedział.

RadioZET.pl/pap/maal