Zamknij

Projekt nowelizacji ustawy o SN w przyszłym tygodniu?

Redakcja
07.11.2018 11:43
Projekt nowelizacji ustawy o SN w przyszłym tygodniu?
fot. A.ZIOLEK/East News

– Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie sporu o sądownictwo – przyznał w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak dodał, jest bardzo prawdopodobne, że do 19 listopada pojawi się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

19 października Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

Na mocy tej decyzji 3 dni później w SN stawiła się prof. Małgorzata Gersdorf. Do końca października do pracy wróciło 22 sędziów.

Zobacz także

We wtorek biuro prasowe SN poinformowało, że prof. Gersdorf – jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego – wysłała do Komisji Europejskiej pismo, w którym zawiadamia o wykonaniu zabezpieczenia TSUE.

Zobacz także

Prezes poinformowała też KE, że „organy władzy ustawodawczej i wykonawczej prowadzą rozważania co do sposobu wykonania przedmiotowego postanowienia”.

Co to znaczy?

Minister Gowin zapewnił w środę w TVN24, że w najbliższych dniach eksperci przedstawią rządowi swoje analizy i propozycje w tej sprawie.

– Oni dostali do rozwiązania następujący dylemat: Polska jest suwerennym państwem, w świetle traktatu lizbońskiego, sprawy wymiaru sprawiedliwości należą do domeny suwerennych państw, a równocześnie Trybunał Sprawiedliwości oczekuje od Polski korekty rozwiązań dotyczących sądownictwa – mówił.

Dodał, że „być może wystarczy realizacja tych samych celów bardziej finezyjnymi narzędziami”.

Zobacz także

– Do 19 listopada jesteśmy zobowiązani udzielić odpowiedzi Komisji Europejskiej i podjąć działanie, czyli do 19 listopada będzie rzeczą jasną, jakie kroki prawne chcemy podjąć – podkreślił Gowin.

Jak tym samym stwierdził, „jest bardzo prawdopodobne”, że do 19 listopada pojawi się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Dodał, że gdyby eksperci jednogłośnie doszli do wniosku, że należy uznać Małgorzatę Gersdorf pierwszą prezes SN, to należałoby się do tego przychylić. Podkreślił jednak, że „takiego jednolitego stanowiska nie ma”.

Postanowienie TSUE

Polska została zobowiązana, natychmiast i do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych m.in. do powiadomienia Komisji Europejskiej – nie później niż w ciągu miesiąca od doręczenia postanowienia, a następnie powiadamiania w regularnych odstępach jednego miesiąca – o wszystkich środkach, które przyjęła w celu pełnego zastosowania się do postanowienia.

16 listopada rozprawa w Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie SN

Decyzja zabezpieczająca, tzw. środki tymczasowe, obowiązuje państwo członkowskie natychmiastowo po jej wydaniu. Nie ma od niej odwołania, ale nie jest ona ostateczna. Jak już zapowiedziano, TSUE przeprowadzi 16 listopada wysłuchanie stron, podczas którego Polska i Komisja Europejska będą przedstawiać swoje argumenty. Wysłuchanie będzie ograniczone tylko do kwestii tzw. środków tymczasowych, czyli zamrożenia stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, a nie całego sporu.

Po tej rozprawie TSUE wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę dotyczącą SN.

RadioZET.pl/PAP/JŚ