Przyznano nagrody Grand Press Photo 2017. Oto zdjęcie roku

Redakcja
19.05.2017 12:36
Przyznano nagrody Grand Press Photo 2017. Oto zdjęcie roku
fot. PAP

Główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017 dostała Anna Bedyńska. Zdjęcie jej autorstwa przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej.

Przyznano nagrody Grand Press Photo 2017. Oto zdjęcie roku

„Wybrane zdjęcie jest wyjątkowe, bo posiada szczególną narrację oraz uniwersalny wymiar. Ta fotografia jest dla nas okazją żeby zastanowić się nad rolą kobiet w dzisiejszym społeczeństwie" - powiedział o nagrodzonej fotografii przewodniczący jury Grand Press Photo 2017 Francesco Zizola.
Anna Bedyńska jest absolwentką filologii angielskiej UW, PWSFTiTV w Łodzi i Szkoły Reportażu Collegium Civitas. Do jej największych dotychczasowych osiągnięć zawodowych należy nagroda World Press Photo (2013), a także główna nagroda w Grand Press Photo 2005 oraz nagroda specjalna "Warto być razem" w konkursie BZ WBK Press Foto 2007.

Fotografia autorstwa Anny Bedyńskiej została wykonana 25 kwietnia 2016 r. Wasilij - jeden z bohaterów zdjęcia - miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się? do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat – i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała się w walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa. Zdjęcie Bedyńskiej zwyciężyło też w kategorii "portret".

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 5,2 tys. zdjęć wykonanych pomiędzy 1 kwietnia 2016 r. a 31 marca 2017 r.

Pierwsze miejsce w kategorii "wydarzenia" za zdjęcie zrobione pod komisariatem policji we Wrocławiu zajął Adam Konarski (Fakt). Laureatem pierwszej nagrody w kategorii "życie codzienne" został Tomasz Lazar za zdjęcie pokazujące, jak gra Pokemon Go zawładnęła życiem mieszkańców Japonii. W kategorii "ludzie" najlepszy okazał się Łukasz Gdak (Głos Wielkopolski) autor zdjęcia pokazującego młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach biorącą udział w warsztatach sensorycznych. W kategorii "Sport" pierwsze miejsce zajęło zdjęcie autorstwa Arkadiusza Goli (Dziennik Zachodni) zrobione w momencie wykonywania rzutu karnego podczas podwórkowego meczu piłki nożnej w Świętochłowicach. Pierwsze miejsce w kategorii "środowisko" trafiło do Beaty Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter). W kategorii "kultura i rozrywka" pierwszą nagrodę otrzymało zdjęcie Damiana Kramskiego (Comcam.pl) zrobione podczas Biegu Katorżnika w Lublińcu, gdzie byli żołnierze "porywają", "torturują" i "przesłuchują" uczestników, po czym wypuszczają ich, by mogli wystartować w biegu.

Przyznawana w kategorii "życie codzienne" nagroda specjalna "Adobe" za zdjęcie pojedyncze trafiła do Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna East News). Kolejna nagroda specjalna - "Provident Polska" - trafiła do Piotra Gamdzyka. Zdjęcie jego autorstwa pokazuje tancerkę Szczecińskiej Opery na Zamku przygotowującą się za kulisami do próby generalnej baletu "Dziadek do orzechów". Mecenas konkursu - firma Nikon Polska przyznała swoją nagrodę Tomaszowi Padło.

Przyznano także nagrody za fotoreportaże. Pierwsze miejsce w kategorii "wydarzenia" zajął Mariusz Janiszewski (Doc! Photo Magazine). W kategorii "życie codzienne" najlepsza okazała się Anny Gondek-Grodkiewicz. Reportaż Mariusza Janiszewskiego (Doc! Photo Magazine) zajął pierwsze miejsce w kategorii "ludzie". W kategorii "środowisko" nie przyznano nagrody.

Po raz trzeci dla fotografów realizujących długoterminowe projekty organizatorzy przygotowali kategorię specjalną – projekt dokumentalny. W tegorocznej edycji pierwsze miejsce w tej kategorii zajął cykl Dawida Żuchowicza (Gazeta Wyborcza).

Cykl zdjęć opowiada o młodych ludziach z Troszyna i poszukiwaniu przez nich szczęścia w miejscu, w którym czas się zatrzymał. Gdy działał Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych, Troszyn był prężnie działającym ośrodkiem pracy w województwie zachodniopomorskim, lecz wraz ze zmianą ustroju kombinat upadł, pozostawiając znaczną część mieszkańców bez pracy.

W organizowanym równolegle konkursie na najlepszą książkę fotograficzną (Photo Book of the Year 2016) zwyciężył Adam Lach za publikację pt. "Nibyland". W tej kategorii udział wzięło 16 publikacji wydanych po raz pierwszy w 2016 r. Zostały one poddane ocenie przez jury w składzie: Przemek Dębowski, Anna Sielska i Maga Sokalska.

W kategorii przeznaczonej dla uczniów szkół fotograficznych - "Portfolio" - nagrodę główną otrzymała Katarzyna Mrugała.

Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2017 jest Francesco Zizola z agencji NOOR – zwycięzca World Press Photo 1997, dziesięciokrotny laureat tego konkursu, należący do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Zgodnie z regulaminem konkursu to jego głos był decydujący przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz niego w jury znaleźli się: Maria Mann (European Pressphoto Agency), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiri Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Grand Press Photo organizuje od 2005 r. magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej http://grandpressphoto.pl

RadioZET.pl/SI/PAP