Zamknij

Gorąco na granicy z Białorusią. Dwie grupy sforsowały bariery. "Oślepiano nas laserami"

07.12.2021 09:42
Granica polsko-białoruska
fot. Jakub Kamiński/East News (zdjęcie poglądowe)

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło w rejonie Czeremchy do forsowania granicy przez dwie 30-osobowe grupy. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani laserami, w ich stronę rzucano też kamieniami - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska podała we wtorek najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Przekazała m.in., że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami. Za pierwszym razem, ok. godz. 21 granicę przekroczyło około 30 osób.

SG: dwie grupy sforsowały granicę w rejonie Czeremchy

- Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.  

Następnie - jak poinformowała Michalska - o godz. 4 rano, znowu ok. 30-osobowa grupa próbowała forsować granicę. Na polską stronę przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. 10 osób pozostało po stronie białoruskiej.

Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę, rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami

ppor. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej

Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy słyszane były petardy hukowe. Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Stan wyjątkowy przy granicy, a potem rozporządzenie MSWiA 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która ukazała się w Dzienniku Ustaw 30 listopada. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

RadioZET.pl/PAP (G. Bogaczyk)

C