Zamknij

Nie żyje Grażyna Staniszewska - Danusia z "Krzyżaków"

Redakcja
06.03.2018 11:51
Staniszewska
fot. Kadr z filmu/TVP

W niedzielę zmarła aktorka Grażyna Staniszewska-Noszczyk - poinformował we wtorek Jarosław Prytycki z Związku Artystów Scen Polskich. Była znana m.in z filmów "Zamach", "Krzyż Walecznych" oraz roli Danusi Jurandówny w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Miała 81 lat.

Jej najbardziej znaną rolą była postać Danusi Jurandówny w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Ponadto grała między innymi w filmach: "Szkice węglem" (reż. Antoni Bohdziewicz), "Zamach" (reż. Jerzy Passendorfer), "Zazdrość i Medycyna" (reż. Janusz Majewski), "Krzyż Walecznych" (reż. Kazimierz Kutz) oraz "Popiół i Diament" (reż. Andrzej Wajda).

Jak poinformowano, po roli w "Krzyżakach" występowała głównie w teatrze. Była aktorką Teatru Narodowego i Teatru Dramatycznego w Warszawie. Karierę aktorską zakończyła na początku lat 90-tych.

- Była wspaniałą, wrażliwą i delikatną osobą. Poznaliśmy się jeszcze na studiach, zanim Grażyna zagrała w „Krzyżakach”, a jako małżeństwo przeżyliśmy 58 lat – mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mąż aktorki, wybitny polski chirurg prof. Wojciech Noszczyk.

Dziennikarzom opowiedział też o tym, jak aktorka w późniejszych latach poświęciła się przede wszystkim teatrowi i rodzinie, a także o przyjaźni m.in. z ks. Jerzym Popiełuszką, który często odwiedzał ich dom na Żoliborzu i pisał tam kazania na swoje nabożeństwa.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita/MP